| JustForUs a întrebat:

Peste cateva zile termin clasa a 8-a si am nevoie de un discurs pentru profesoara de engleza. M-ati putea ajuta cu niste exemple? Multumesc anticipat. happy

1 răspuns:
| Fluture98 a răspuns:

..Nu e doar pentru profesoara de engleza ci pentru toti profesorii carora vrei sa le multumesti pentru anii petrecuti impreuna.

Mesaj de sfârșit de an școlar de la elevi către profesori
Domnilor profesori,

Ne aflăm astăzi pentru ultima dată în fața dumneavoastră în calitate de elevi și cu respectul cuvenit unui astfel de moment vrem să vă mulțumim pentru tot ceea ce ne-ati învățat în anii petrecuți împreună.

Știm că n-a fost ușor, știm că nu v-am ascultat întotdeauna, ba unii dintre noi au fost uneori chiar obraznici, dar dumneavoastră ați înțeles că acesta a fost felul nostru, al fiecăruia, de a vă arăta că avem nevoie de dascăli cu vocație, care să știe să ne ia pe fiecare exact așa cum suntem, să ne prețuiască, să ne ajute să ne cunoaștem, să ne descoperim, să prețuim prieteniile, să iubim cuvântul și cărțile și să ne formăm astfel niște caractere putenice, capabile să înfrunte viața adevărată. Dacă am reușit sau nu, ca împreună să facem asta, nu vom putea ști decât peste ani, pentru că piatra de încercare a caracterului nostru este timpul.

Acum 8 ani intrăm pe poarta acestei școli cu inima stânsă și fără să cunoaștem pe nimeni, iar acum, când ne pregătim s-o părăsim, luăm cu noi pe lângăfoarte multe amintiri frumoase, și mulți prieteni adevărați. Dumneavoastră veți rămâne aici, vin acum din urmă alți elevi, aveți datoria de a trece acum trecutul la amintiri și de a vă concentra pe viitor. La fel vom face și noi, fără a uita însa niciodată de dascălii care ne-au pus condeiul în mână, ne-au cizelat limbajul, ne-au învățat că întotdeauna doi și cu doi fac patru, ne-au îndemnat să prețuim natura, locurile natale și stămoșii. Ne vom gândi la dumneavoastră la fiecare început de an școlar, știind că sufletele vă vibrează când zăriți pâlcurile de copii ce se îndreaptă voioși spre şcoală, și ne vom aminti cu drag că odată, demult, în grupul de copiii către care priviți acum eram și noi.

Cu respect şi recunoştinţă pentru tot efortul depus pentru noi, vă anunțăm azi că suntem gata pentru noul drum plin de neprevazutce ne așteaptă și pentru care cu devotament ne-ați pregătit zi de zi în toți acești ani.

Vă mulțumim și rămâneți cu bine!

(mie imi place. funda)