| vikisor a întrebat:

Heii! As vrea sa stiu ce profil pot urma la liceu pentru a deveni avocat, si la ce se da teza.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti deveni avocat dupa liceu, ci dupa facultatea de drept, reusita la examenul de intrare in barou, stagiatura de 2 ani si reusita la examenul de definitivat.
Poti urma orice profil de liceu, preferabil stiinte sociale sau filologie. Importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admiterea la facultatea de drept si apoi la celelalte examene, asa cum ti-am spus la inceput.

| neutrino a răspuns:

Poti face si 10 licee diferite, nu poti avea "diploma "de avocat fara a face facultatea de Drept. Asadar fa orice liceu doresti, ia bacul, apoi mergi la facultate. Bafta!

| Orodel_Alexandru_1977 a răspuns:

Filologie sau drept si teza se da la ASTA CHIAR NU STIU (te rog imi dai fundita sunt nou in TPU