| ionela_2126 a întrebat:

La ce profil trebuie sa dau la liceu pentru. a ma face avocat? Eu as vrea la uman. Funda

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Garielu a răspuns:

SS Stiinte Sociale si apoi masteratul. Funda?

| mijlsach a răspuns:

Cel mai bine e sa dai la folologie, acolo inveti romana, ceea ce-ti va trebui cel mai mult...

| BeatriceNagy a răspuns:

Daca vrei sa iti alegi o cariera ca si avocat, atunci iti recomand sa mergi la profil uman, deoarece o sa ai nevoie de multa cultura civica si istorie, ca sa nu mai vorbim de limbile straine. Un profil potrivit ar fi unul uman. Daca te duci la unul real sau altceva, atunci o sa ai doar de invatat in plus dupa ce termini liceul.

| Mrme a răspuns:

Ca sa devii avocat trebuie sa dai la profilul stiinte sociale la orice liceu vrei tu cu acest profil. Tin sa iti spun ca in clasa a 9a dai teza la : romana, geografie/istorie, s-ar putea engleza, logica(materia de baza din clasa a 9a ). Nu vei da niciodata teza la mate sau bac. Ai mate doar de 2 ore pe saptama. Biologia si chimia o data pe saptamana iar fizica de doua ori. E usor la acest profil si este indicat sa il urmezi daca vrei sa devii avocat. Multa bafta! :*

| snake260889 a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului daca vrei sa devii avocat, dar eu te-as invata sa dai la filologie, din proprie experienta

| TheBreak a răspuns:

Stiinte Sociale!