| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Heii,, ce înseamnă "nota de departajare "? (Pt facultate )
Este media /nota după care voi fi repartizată la înscriere? Intreb pentru ca acea medie este cu mult mai mica decât am calculat eu, de asemenea este aceeași cu cea de la romana ..cineva care stie mai multe? Dau funda

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca ai media/nota de la admitere egala cu cea a altui coleg, repartizarea se face in functie de nota de departajare. Nota asta difera de la o facultate la alta. La noi a fost admitere cu examen, iar nota de departajare era media de la BAC (care altfel nu avea nicio treaba cu examenul nostru de admitere). Trebuie sa cauti pe site-ul facultatii unde sunt scrise detaliile legate de admitere (eventual Ctrl+F+"departajare" sa il gasesti usor in pagina). Posibil daca e ceva facultate de profil filologic si ai avut media de la BAC egala cu a altuia, se ia in considerare nota de la romana ca departajare. Chiar daca ai celelalte note mai mari, nu ai ce face.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru WhiteLife):

Este vorba despre ase, unde media se face 70% media de la bac cu 30% media din toti anii de liceu, iar media mea de admitere mi-a ieșit 7 și ceva, este posibil ca acel 6, 45 sa fie nota de departajare im cazul in care am aceeași medie cu a altui candidat?

| WhiteLife a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Pai daca e media de departajare clar e alta decat cea de admitere, dar trebuie sa cauti detalii la ei, pentru ca difera de la o facultate la alta. Poti suna maine dimineata la secretariat sa intrebi detalii happy

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc frumos!

| WhiteLife a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cu drag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamnelaughing)

| iamprettybored a răspuns:

Depinde de la o facultate la alta. Sună urgent la secretariat sau comisia de admitere să afli, poate e ceva greșit și ajungi să fii repartizată greșit, mai bine întrebi să fii sigura.