| Andrreachiriac a întrebat:

Heii! cine poate sa imi spuna cine a fost Odin? ^^
dar cele mai importante lucruri despre el. trebuie sa fac pana luni un proiect in care sa scriu despre el. decii astept raspunsurii, mersii; o3
funda.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

M-am gândit că citind și despre alții, îl înțelegi mai bine în context!
Aici în zona Românie sunt cunoscute basmele creștine și nu cele pre-creștine ale popoarelor nordice.
Ca să îți răspundă cineva despre Odin, acel cineva trebuie să caute pentru tine, pe net. lucru pe care îl poți face și tu singură.

| AnaAmalia31 a răspuns:

Poate gasesti ceva interesant aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Odin

| andreeei a răspuns:

- este zeul suprem în mitologia nordică, care a dobândit înțelepciunea universală sugând seva Arborelui Înțelepciunii
- a avut mai mulți fii cu mai multe soții dar cel mai important urmaș al său este Thor, un zeu destul de popular în epoca contemporană
- Odin este zeul cunoașterii și al inițierii, are o suliță numită Grungir care nu-și greșește niciodată ținta, asemenea ciocanului lui Thor
- Zeu suprem, similar lui Zeus, stăpân al cerului și pământului, zeu al războiului și al morții dar și al magiei și inspirației poetice
- Odin este soț al zeiței Frigg.
- Odin a căpătat înțelepciunea supremă, prin sacrificiul la care s-a supus. El s-a spânzurat timp de nouă nopți în arborele Yggdrasil, iar în tot acest timp el nu a mâncat, nu a băut și s-a lovit singur cu lancea. În urma acestui ritual inițiatic, el dobândește știința ocultă și darul poeziei.
- Odin este în același timp și un zeu al morților și al războiului. El ocrotește prin mijloace magice pe marii eroi, însă în cele din urmă îi trădează pentru ca aceștia să fie uciși de adversarii lor

| Klepto a răspuns:

Heii! deci sunt cam lenesa si imi este lene sa caut, chiar daca am si eu google si am maini sa pot da banal search.
M-am gandit sa cer ajutorul vostru si promit ca va dau o inutila funda, mersi mult.

| Andrreachiriac explică (pentru Klepto):

Nu sunt lenesa, nu mi-e lene, am google, evident ca' am si maini.am dat un "banal search" si am gasit lucruri despre el, dar nu ce imi trebuie mie.
Si de aceea am cerut ajutorul vostru, pentru a afla cele mai importante lucruri, ca si eu pot sa scriu tot ce scrie pe wikipedia despre el, dar crede-ma, nu ma ajuta. Si daca nu vroiai sa ma ajuti, pentru ce ai mai intrat aici, doar sa comentezi asa fara nici un rost? "banal"winking

| Klepto a răspuns (pentru Andrreachiriac):

Stai asa ca aici exista prea multi licentiati care au scris prea multe lucrari si teze despre Odin, sau nu ai fi vrut ca sa exista o valkira a lui Odin pe TPU, sau poate Thor sau Loki.Cine stie poate chiar si colegii lui de betie sunt pe aici si o sa povesteasca cum a pus sutien pe statuia lui Apollo.
Vrei cele mai importante lucruri? Fa sinteza la tot ce citesti.
Vezi ca daca citesti si scoti esentialul, nu te ingrasi.

| teo18 a răspuns:

Poate te ajuta linkul asta:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Odin
Succes! Pa, pa.