| camiitsu a întrebat:

Cum e cu grupurile alea de sunete: che, chi, ghe, ghi, ce, ci, ge, gi?! Cum fac sa spun cate litere si cate sunete sunt?

11 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

Daca sunt in silaba cu inca o vocala se ia ca un singur sunet.Iar daca nu cu doua, daca nu au vocala in silaba(inclusiv ghe se ia ca doua).De exempul cer are 3 sunete, iar ghea-ra are 4 sunete.Ai inteles?

| camiitsu explică (pentru TeodoraMaria98):

Pai si gherghef cat sunete si literea are? daca ghe sta langa o consoana se ia cu 2 sunete? si daca sta langa 1 vocala are 1 sunet?

| TeodoraMaria98 a răspuns (pentru camiitsu):

Da,Deci gher_ghef are 6 sunete si 8 litere. Succes la test!winking

| andreea11Secret a răspuns:

Toate grupurile de sunete se scriu cu cate litere are si un singur sunet
Exemplu
ghe=3 litere si un sunet
ghemuit=7 litere si 5sunete pentru ca intotdeauna ghe, chi, ce, ci, au un singur sunet.

| 22oana22 a răspuns (pentru andreea11Secret):

Nu au intotdeauna 1 sunet... tu ce clasa esti? chestiile astea se invata in clasa a 5a

| andreea11Secret a răspuns (pentru 22oana22):

Eu sunt clasa a patra

| fabyzor a răspuns:

Pai e simplu: sunete (intr-o constructie ca una mentionata de tine) sau mai bine zis sunet, pentru ca este doar unul, iar ca litere le iei ca atare: ghe= 3 litere etc.

| o0JesSsy0o a răspuns:

Buna ..si eu am dat lucrare si nu este adevarat ce zic ceilalti fi atenta ...cuvantul Gheozdan ..grupul de litere ''ghe'' este urmat ce vocala ''o'' si are decat un sune. Cuvantul ghiozdan are 8 litere si 6 sunete Dar daca e de examplu asa Gherghina grupurile de litere ''ghe si ghi'' sunt urmate de consoane se taie H la ambele si se ia sunetele pe fiecare litera cuvantul Gherghina are 9 litere si 7 sunete. Sper sa te ajute.Si eu am dat lucrare si asa a fost bine Succes!

| o0JesSsy0o a răspuns (pentru o0JesSsy0o):

Scuze de greselite de ortografie.m`am grabit.

| AlphaPower a răspuns (pentru o0JesSsy0o):

Pai cuvantul "Gheozdan" nu exista, forma corecta e "Ghiozdan".

| 22oana22 a răspuns:

Andreea11Secret: nu intotdeauna ghe, chi, ce, ci, au un singur sunet deoarece : (daca dupa un grup se sunete urmeaza o consoane acel grup are 2 sunete, iar daca dupa un grup urmeaza o vocala acel grup are un singur sunet ) asta se invata in clasa a 5 a sa stii ex: gheara = 4 sunete si 6 litere, ghemuit=6 sunete si 7 sunet