| Borsecuț a întrebat:

Heii.OK, am niste intrebari legate de evaluarea nationala de azi. laughing
1. „auzeam pamantul cum respira" este metafora?
2. La argumentarea ca poezia apartine genului liric am vazut la nu stiu ce canal o profa care rezolva subiectele si spunea asa: ca la argumentare trebuia sa spunem si semnificatia titlului, sa interpretam mesajul etc, numai chestii de care, sincer, nu cred ca a amintit nimeni. Eu am scris de sentimentele predominante, de eul liric, de imagini artistice si figuri de stil si de elemete de versificatie:vers, strofa, rima, ritm etc.O fi bine?laughing
3. Propozitia „Dorinta sa castig este mare" este atributiva?laughing

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

1. Nu e metafora
2. Da, daca te-ai incadrat si-n limita e bine. Ea spune varianta cea mai profi dar cum ai scris tu, daca ai formulat si te-ai exprimat bine ai atins ce trebuia. Nu se face referire in niciun ghid la titlu cand vine vorba de liric.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Nici vorbă de metaforă! E personificare.
2. Nu am văzut emisiunea, dar din ce spui tu, profesoara a avut dreptate. Eu știam asta. Elevii întâlnesc dificultăți în a vorbi despre semnificația titlului. De aceea profesorii evită în ciclul gimnazial acest subiect. Totuși, ei vorbesc elevilor despre cum s-ar putea elabora semnificația unui titlu (sens propriu, sens figurat etc), însă doar în liceu problema va fi tratată cu seriozitate.
Ce ai scris tu e suficient, iar dacă ai dezvoltat aceste argumente corect, atunci vei lua punctajul maxim.
3. E atributivă, ai făcut corect.
Succes!

| NoctisFive a răspuns:

1. E personificare
2. Nici eu nu am scris chestiile enumerate de tine si nici nu cred ca trebuia, profa probabil abera. Am scris doar cu caracteristicile normale 25 de randuri, cu chestiile alea as fi scris vreo 60. Poate era vreo profa comunista happy
3. Nu e atributiva

| NoctisFive a răspuns:

3. Este*

| DixieP a răspuns:

1.Pare mai mult personificare, adica pamantul in mod normal nu poate respira, deci ii este atribuita o insusire omeneasca
2.Asta nu conteaza atat timp cat ai scris corect. Ce semnificatie a titlului puteai sa scrii? Era "Ploaia". Poate sa faci vreo legatura intre continut si titlu, dar in rest tu. Mesajul era ce ai inteles tu in doua trei fraze.
3. Este. Care dorinta? Sa castig.

| SquidFTW a răspuns:

1. Nu, este personificare
2.Este ok cum ai scris. Daca te uiti, specifica: 2 trasaturi ale genului liric, iar tu ai pus 3, in caz ca ceva nu e bine, ai in plus deci este bine
3.Da, este atributiva

| IoanaIova50 a răspuns:

1. In mod normal este metafora, acum depinde de corectori daca ti-l ia.
2. Calmeaza-te, e bine atata timp cat ai dat si exemple.
3. Este Completiva directa.