| Roxettee a întrebat:

Heii! Srry ca va deranjez din nou >:".Dar am maine examen si sunt cam praf cu matematica laughing...si nah cam in ultima suta de metri incerc sa invat ceva big grin. Ma ajutati si imi explicati si mie cum se face ex acesta?happy "Fie functia liniara f:R >-R, f(x)=ax+b. a)Determinati functia stiind ca graficul sau trece prin punctele A(1,-4) si B(-2, 2). b)Pentru a=-2 si b =-2. " Dau fundita! :*

Răspuns Câştigător
| alexhandsport a răspuns:

Daca a=-2 si b=-2 f(x)= -2x-2.
pentru ca A (1.-4) sa apartina lui Gf trebuie ca f(1)=-4 calc f(1)= -2-2=-4 deci A apartine lui Gf (graficului functiei).
Pentru ca B(-2; 2) sa apartina lui G trebuie ca f(-2)=2 calc f(-2)= -2(-2) -2= 4-2=2 deci si B apartine lui Gf

1 răspuns:
| alexhandsport a răspuns:

Funda? ai inteles?