| gohsty a întrebat:

Heii TPU :* as vrea sa dau la medicina.Acum sunt clasa a 9a dar cu siguranta, cand va veni vremea am sa aplic pentru o facultate din strainatate.In ce tara mi.ati recomanda sa ma duc? O sa ma specializez pe cardiologie.In cazul in care e sa obtin o bursa, o pot obtine la liceu special pe domeniul medicinei? Or ceva asemanator? Sunt pe filologie si stiu ca va trebui sa muncesc de 3 4ori mai mult decat cei de la real pentru a intra la facultate fara bani.

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

1.In franta sunt cei mai buni medici, in franta merg cei mai buni medici.happy
2. Universite Paris-Sud XI Faculte de Medecine, mi se pare una dintre cele mai bune.Am o verisoara care locuieste in Franta si are 2 colege care au intrat anul asta acolo si se face carte, nu gluma.

15 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la intrebarile puse de tine insa am o nelamurire... daca tu vrei la medicina de ce te-ai dus la filologie? raised eyebrows
cel mai indicat profil este stiintele naturii...

| gohsty explică (pentru PrecioussGirl):

Stiu.acolo am vrut sa merg.am o inclinatie spre literatura, compun destul de bine iar mama m.a obligat sa merg aici. oricat m.am contrazis cu ea.a spus ca imi va pune meditator in clasa a 10/11/12 pentru a recupera si a parcurge toata materia de bio-chimie.A spus ca nu vrea sa pierd sansa sa mai compun cativa ani.Ce parinte isi obliga copilul pe Uman? Acum sincer? rolling on the floor

| PrecioussGirl a răspuns (pentru gohsty):

Poti sa compui si daca esti la stiintele naturii big grin gen. hobby thinking iti urez muult succes in aceea ce vrei sa faci :*

| gohsty explică (pentru PrecioussGirl):

Stiu. mama nu a stiut asta haha. mersii :*

| UbexFlo a răspuns:

Franta.

| gohsty explică (pentru UbexFlo):

Sti cumva si numele unei facultati pe care ai putea sa mi.o recomanzi? Si de ce Franta?

| gohsty explică (pentru UbexFlo):

Sti cumva daca trebuie si diploma Cambrige pentru facultatea aceasta?

| UbexFlo a răspuns (pentru gohsty):

Nu stiu, asta nu stiu.

| gohsty explică (pentru UbexFlo):

Si, stiintele biomedicale este tot medicina la nivel de facultate?

| gohsty explică (pentru UbexFlo):

Siintele biomedicale si medicina sunt acelasi lucru? referindune la facultate vorbesc.

| andreirapid a răspuns (pentru UbexFlo):

1. In RO sunt cei mai buni medici!
2. In RO sunt cele mai bune facultati, Babes-Bolyai si UMF Tg Mures sunt NO1 in Europa de Est, cam toti stundenti sunt cautati de clinici cu renume din strainatate!

| gohsty explică (pentru andreirapid):

Eu eram la un pas de leucemie datorita medicilor romani. Poate ca avem si noi facultati bune precum cele de la Cluj dar ma indoiesc ca, peste ceva timp cand voi termina eu facultatea, Romania va avea prestigiul ce l.a pierdut pe parcursul anilor.

| UbexFlo a răspuns (pentru gohsty):

1.In franta sunt cei mai buni medici, in franta merg cei mai buni medici.happy
2. Universite Paris-Sud XI Faculte de Medecine, mi se pare una dintre cele mai bune.Am o verisoara care locuieste in Franta si are 2 colege care au intrat anul asta acolo si se face carte, nu gluma.

| justPeace a răspuns:

Este indicat ca atunci cand te muti in Franta sa ai atestatul de limba Franceza pentru a fi acceptata mai usor la universitati. Acela este DELFul http://www.ciep.fr/en/delfdalf/index.php - acest examen care te va ajuta foarte mult la ei, iti poti intreba prof. de franceza /orice prof. de franceza si sigur va stii de el.Se da pe mai multe nivele A1, A2, B1, B2, C1,C2 -de la usor la greu, dar chiar daca ai sa zicem B1 tot e bine! In rest daca vrei sa te duci in strainatate Cambridge-ul te va ajuta la fel de mult.

| gohsty explică (pentru justPeace):

Mersi mult! Si cand dau examenele? Inainte sa plec din tara? Sti cumva unde se dau?

| justPeace a răspuns (pentru gohsty):

Pai ar trebui sa iti intrebi profesoara de limba franceza/englezaa.Fiecare profesor ce preda limbi straine stie de aceste examene.Si da, inainte sa pleci.