| LoredanaS19 a întrebat:

Heii TPU:* trebuie sa fac un documentar despre frumuseţea omului, asa ca va intreb: ce înseamnă frumuseţea pentru voi? Băieţilor, cum descrieţi voi frumuseţea unei fete?
Iar fetele, cum descrieţi voi frumuseţea unui baiat? happy funda:*

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Cred ca e mai mult vorba de cum stii sa te pui in valoare. ca am vazut tot felul de trasaturi si totusi la fiecare s-a gasit macar cativa baieti frumosi.
Conteaza sa fie ingrijiti, increzatori, cu o freza care li se potriveste fizionomiei, pensati daca au nevoie (finut, nu vorbesc acum de arcuirea aia exagerata), si sa nu-si lase barba doar de dragul modei daca lor nu le sta bine.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sa faci acel documentar ai nevoie de studii de specialitate pentru a dovedi ceea ce afirmi,se cunoaste ca personale frumoase au o fata simetrica indiferent de sex,femeile au fata simetrica,ochii mari,sanii,fund,mica in talie la barbati fata lata,inalt, brate musculoase, piept bine facut fara burtica, frumusetea nu e subiectiva cand o persoana frumoasa s-a aratat mai multor culturi toate au fost de acord ca e o persoana frumoas, ca noi ne mintim ca conteaza sufletul sau ca frumustea e subiectiva sunt minciuni personale, false credinte, prima impresie e aspectul fizic te plac vorbesc cu tine

http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1789
Ce trasaturi sunt considerate atractive de catre oameni?

Simetria – s-a constatat ca fetele simetrice sunt considerate mai atragatoare decat cele nesimetrice, si acest lucru se intampla in toate culturile. Nu e necesar sa fie o fata perfect simetrica pentru a fi considerata atractiva, dar s-a constatat ca, cu cat mai simetrica este, cu atat mai atragatoare va fi considerata de catre ceilalti.
Raportul talie – sold – Barbatii devin foarte atrasi de femeile care au o talie mica, sau femeile care au un corp in forma de "clepsidra". In unele culturi nu se respecta aceasta preferinta ca o caracteristica pentru atractia fizica.
Sanatatea – in unele culturi, oamenii sanatosi sunt considerati a fi mult mai atragatori decat cei mai putin sanatosi. Cercetarile au aratat ca cu cat mai sanatoasa este o persoana, cu atat va arrata mai bine si va fi mai atragatoare pentru oamenii din jur.
Inaltimea – Numeroase studii au evidentiat faptul ca majoritatea femeile prefera sa iasa la intalniri cu barbati care sunt mai inalte ca ele, insa din punct de vedere psihologic, frumusetea este in ochii privitorului si de aceea exista cazuri cand se pot vedea cupluri cu femei mai inalte ca partenerii lor. Cu alte cuvinte, aceste caracteristici sunt standarde universale ale frumusetii dar asta nu inseamna ca daca nu corespunzi unei caracteristice nu ai nici o sansa.
Trasaturi feminine ale fetei – barbatii prefera femeile cu trasaturi feminine ale fetei. Pe de alta parte, femeile prefera barbatii cu trasaturi feminine ale fetei, cand acestea sunt in perioada nefertila a lunii si prefera barbatii ce au trasaturi masculine ale fetei, cand acestea sunt in perioada fertila. Astfel, aceiasi femeie poate gasi atragator un barbat in anumite zile, si mai putin atragator in alte zile.
Un corp bine construit – femeile prefera barbatii ce au un corp bine construit (nu chiar exagerat). Femeile prefera barbatii ce au umerii largi si talia ingusta, si fara grasime pe burta. Cel mai bun lucru este ca acest aspect se poate corecta la sala de fitness.
Pometii si maxilarul – femeile prefera barbatii ce au pometii proeminenti, deoarece acestia dau senzatia de masculinitate. Aceasta preferinta se poate schimba insa dupa perioada fertila a lunii, prin care trece femeia.

http://www.scientia.ro/......i-sex.html
https://povestiverzi.wordpress.com/......-sufletul/

| Clorox a răspuns:

In primul rand, frumusetea este subiectiva... Daca mie imi place de cineva si tie nu asta nu inseamna ca e urata persoana aia!
Sa arate bine si sa fie frumoasa si la caracter!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusetea reprezinta intelepciunea femeii, iar intelepciunea reprezinta frumusetea barbatului.

| ambicio a răspuns:

Frumusețea e subiectivă și nedefinită.

| gomen a răspuns:

Eu, sincera, frumusetea o vad pe interior. Frumusetea interioara este mai rara si mult mai frumoasa decat cea exterioara. Oricum in ziua de azi toti vor sa fie frumosi pe dinafara.
Frumusetea se poate gasi si in personalitatea omului.