| marasem a întrebat:

Heii TPUlove struck. imi puteti spune cum pot arata ca 2 plane sunt perpendiculare?

Răspuns Câştigător
| PersoanaNecunoscuta a răspuns:

Pai stabilesti dreapta comuna, apoi duci perpendiculare in acelasi punct pe dreapta comuna si demonstrezi ca masura acestor 2 drepte este de x grade (in cazul tau 90) Funda?happy

| sabin89 a răspuns (pentru PersoanaNecunoscuta):

Si cum poti sa "demonstrezi ca masura acestor drepte este de x grade"?

4 răspunsuri:
| Winniee a răspuns:

Demonstrandu-le laughing

| deniix3 a răspuns:

PersonaNecunoscuta,ceea ce ai spus tu acolo este aflarea unghiului dintre doua plane, ea are nevoie de demonstratie. Pai cred ca poti zice asa, nu stiu sigur : daca o dreapta(sau doua) dintru-un plan este perpendiculara pe celălalt plan, atunci planele sunt perpendiculare

| Phenom a răspuns:

Cu grija si pasiune laughing