| raluca89 a întrebat:

Heiii `. am si eu nevoie de ajutor. Am de facut la romana pentru maine de facut o descriere numita : In gradina mea! va rog sa ma ajutati si pe mine...trebuie sa iau nota si n-am nicio idee. dau funda!:*:*

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Umbrele noptii dispar incet, iar geana trandafirie dinspre rasarit se mareste treptat. O minge de foc se cocoata intr-un colt de cer. E o racoare dulce. Triluri de pasari incanta auzul. Grădina casei mele incepe sa-si arate farmecele. Totul in jur e de un verde racoritor, proaspat, inrourat. Copacii din gradina sunt plini de roade. Ciresul e plin de cercei rosii, zarzarul seamana cu pomul de craciun, incarcat cu globulete galbene si verzi. O mare de culori incanta privirea. Au inflorit crinii, trandafirii, gladiolele. Parfumul lor este minunat şi de neimaginat. De fiecare dată când păşesc între flori mă simt ca o zână a florilor. Anotimpul meu preferat este acela când florile mele capătă viaţă, atunci simt şi eu că grădina mea "traieste". Verde, roşu, galben, albastru, mov, violet, toate culorile curcubeului se regăsesc aici: trandafiri imbujorati, albastrele cu ochii de culoarea cerului, crini imperiali ca niste rochii de mirese. Ici, colo bumbirorii aurii inveselesc smaraldul ierbii. Grădina mea e ca un covor cu imprimeul multicolor. Imi iubesc gradina, caci in mijlocul florilor ma simt cel mai bine.

3 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Poti sa spui ca ai o gradina de flori, cu flori diferite, insira-le... infloresc in diferite perioade. au culori diferite...
idem gradina de legume

| Ðean a răspuns:

Mai exact ce trebuie să spui în această compunere? Da-i mai multe detalii pentru a putea să te ajutăm cu un răspuns colerativ.

Răspuns utilizator avertizat