| IngerasulMicut a întrebat:

Heiii. Imi puteti spune si mie care e faza cu Black Lives Matter? E un protest sau ce? Dati-mi detalii!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

E anti rasism.
Black Lives Matter (BLM, literalmente „viața negrilor contează") este o mișcare activistă internațională, originară din cadrul comunității afro-americane, angajată în lupta împotriva rasismului, perpetuată la nivel socio-politic, față de oamenii negri. Black Lives Matter organizează în mod regulat manifestații pentru a protesta în mod deschis împotriva uciderilor oamenilor negri de către poliție, precum și a unor probleme mai ample, precum profilarea rasială, brutalitatea poliției și inegalitatea rasială în sistemul juridic al Statelor Unite. [1]

Au fost multe reacții la mișcarea Black Lives Matter. Percepția problemei Black Lives de către populația americană variază considerabil în funcție de etnia de care aparține. Expresia „All Lives Matter" își are originea ca răspuns la mișcarea Black Lives Matter, dar a fost criticată pentru respingerea sau neînțelegerea mesajului „Black Lives Matter". În urma împușcărilor a doi polițiști din Ferguson, hashtagul Blue Lives Matter a fost creat de susținătorii poliției. Unii lideri în domeniul drepturilor civile nu sunt de acord cu tactica folosită de activiștii Black Lives Matter.

Mișcarea a revenit la titlurile naționale în timpul protestelor pentru moartea lui George Floyd.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e un protest anti rasism

| sierra1 a răspuns:

HEI (cu de 3 x "i") a, ești tu, aceea care nu știe ce să facă la munte...

ia de aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Black_Lives_Matter

| Cduncfujndf a răspuns:

Deci, pe scurt: Acum ceva timp (câteva zile, sau săptămâni), un bărbat de culoare a fost omorât de un polițist. Și au apărut poze și videoclipuri și au început protestele.

| CNot3 a răspuns:

Black people, adica negrii isi cer drepturile si cer sa nu mai existe rasism. Practic din protesc s-a transformat intr-o anarhie ca se fura din magazine etc.