| RoxanaHemmings a întrebat:

Hello.
Am niște lămuriri cu privire la admiterea de la facultatea de limbi și literaturi străine-Universitatea din București.
Îmi doresc chineza-engleza.
Chineza fiind limba A iar engleza limba B.
Examenul de admitere consta in doua discipline.
Aceste discipline pot fi la alegere sau sunt neaparat la limbile alese (engleza și chineza)?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La alegere, una dintre ele poate fi si romana. Eu as da la romana si engleza in locul tau. Dar vezi ca e concurenta mare la chineza si japoneza deci cauta subiecte si fa rost de niste carti, invata foarte bine. Oricum e foarte buna alegerea. Majoritatea se duc sa faca engleza si franceza ceea ce mi se pare o pierdere de timp sincer. Cu o limba rara ai mult mai multe sanse sa iti gasesti un job.

| RoxanaHemmings explică (pentru Bondarel99):

Mulțumesc mult de tot
Nu voi alege romană deoarece nu ma pricep deloc având in vedere faptul ca am făcut liceul in străinătate
Deci dacă aleg chineza-engleza
As putea sa dau examen la engleza și italiana, nu?
Am făcut subiectele de examen la italiana și am luat punctajul maxim
Cu italiana am șanse sa iau admiterea )))

| Bondarel99 a răspuns (pentru RoxanaHemmings):

Da, ideea e sa iei nota cat mai mare de aceea trebuie sa dai examen la ceva la care te pricepi foarte bine. Bafta!