| AtmaKhan a întrebat:

Hello! Am si eu niste probleme la mate... Cum se aplica sumele Gauss daca am un sir de acelasi numar ridicat la puteri din 2 in 2, inmultit? de exemplu 3*3 la a 3-a * 3 la a 5-a * 3 la a 7-a *... 3 la 21=3 la 11x. Stiu ca e greu de inteles dar nu am habar cum se pune puterea la tastatura. Explicatii, pls?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Ai o exprimare ciudată.Eu te pot ajuta doar cu atât. Suma lui Gauss pentru diferite situații :#1+2+...+n = n(n+1)/2.
#notam 1 la puterea a 2-a sau a 3-a ca să înțelegi mai bine, uite așa: 1^2 sau 1^3 si avem:
1^2+2^2+3^2+...+n^2= n(n+1)(2n+1)/6

si mai avem la puterea a 3-a:
1^3+2^3+3^3+...+n^3= [n(n+1)/2]^2 Sper că ai înțeles. O zi frumoasă să ai!

| Northern a răspuns (pentru Northern):

Țin să mai menționez ca n=ultimul număr.

3 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

SUMA Gauss?!? Nu e logic că se aplică doar la sume?!
Simplifici puterile.

Sau ridici la putere si calculezi laughing

| lascudaniel a răspuns:

[(primul + ultimul )*numarul lor]/2