| nucă a întrebat:

Hello. Stiti cumva daca la bac la romana la subiectul I s-a schimbat baremul de corectare? Noua profesoara de clasa ne-a zis ca acum trebuie sa dam citate din text, fara sa mai scriem raspunsul simplu, insa nu am gasit nimic legat de vreo schimbare pe internet.

6 răspunsuri:
| Monyyyyy a răspuns:

Este o schimbare care nu ne afectează.Nu e vorba de exemple ci de faptul ca in loc de 2 sutimi cât se dădeau se da 4 acum

| floresdemayo a răspuns (pentru Monyyyyy):

Încă din 2017, primii 5 itemi au câte 4 puncte fiecare.

@nucă
Punctajul nu s-a schimbat. Fiecare item va fi insotit de răspuns si de exemplu din text.

| Monyyyyy a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci la toate Exercițiile de la subiectu 1 trebuie sa dau exemplu? Și când zice ce semnifica structura aia, nu mi se pare ok.

| floresdemayo a răspuns (pentru Monyyyyy):

La primul item, trebuie să renunți la citat. Și explici sensul unui cuvânt, al unei expresii etc

| Monyyyyy a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu înțeleg.Imi poți explica mai bine? Ce trebuie acum sa fac la toate?

| floresdemayo a răspuns (pentru Monyyyyy):

La primul item trebuie să explici sensul expresiei date, dar așa cum reiese din text. Răspunsul nu trebuie să fie prea lung, aproximativ 2-3 rânduri.
La urmatorii 3 itemi, răspunsurile tale trebuie să fie însoțite de citate din text din care să reiasă ceea ce ai afirmat.
La itemul 5 trebuie să prezinți in 3-5 rânduri semnificatia unei structuri, dar punând-o în relație cu ceea ce se află in text.