| DixieP a întrebat:

Hello! Stiti cumva niste "smecherii" la romana pentru clasa a 8-a, gen cum a fost la simularea nationala cand am primit de gasit diftongii dintr-o fraza: "unghiul" are grupul "iu" insa avem si grupul "ghi" care urmat de vocala "u" este format doar din 2 sunete, deci diftongul dispare.
Explicatia asta am primit-o noi la scoala si ma gandesc ca este corecta din moment ce in barem nu a fost luat ca raspuns corect. Inainte de simulare nu stiam despre chichita asta si nu mi-am dat seama de ea la examen.
Nu mi-as dori sa se repete situatia asta, deci daca cunoasteti "smecherii", sa le spunem, de genul asta care este posibil sa le primim la examen, va rog sa mi le spuneti si mie. Nu conteaza daca este posibil sa le cunosc sau nu, important este sa mi le spuneti sa invat ceva nou sau sa mi le reamintesc, daca este cazul.
Va multumesc frumos!
P.S.: Va las mai jos si exercitiul:
"4. Precizează cuvintele care conţin diftong din versul: Unghiul dorului de ducă stolurile de cucoare."

2 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Smecherii sunt o gramada iar,, chichite'' de astea trebuie explicate de profesor, in niciun caz pe TPU.

| DixieP explică (pentru Daniel9988):

L-am intrebat si pe dumnealui si mi-a zis in mare. Am zis ca poate o sa aflu ceva nou punand intrebarea asta, dar ai dreptate. O sa mai fac niste exercitii, o sa ma mai informez si sa imi consolidez cunostintele.
Multumesc oricum! happy