| MitroKta a întrebat:

Hello, TPU! As vrea sa va cer parerea intr-o problema mai delicata. O fosta colega- de la liceu, isi va serba aniversarea a 21 de ani in curand. Eu am avut candva fata de ea niste sentimente foarte puternice laughing- sau cel putin am crezut ca am. Doar ca drumurile noastre s-au despartit, datorita carierei pe care am ales-o astfel ca ea e la Bucuresti, eu in Brasov. As vrea sa ii fac un cadou discret care sa arate ca inca ma gandesc la ea. Problema e ca ea are acum un prieten si eu sunt in foarte bune relatii cu amandoi si nu vreau ca sa il indispun pe el prin cadoul meu- spun asta deoarece stiu ca ii va arata fiecare cadou si va spune de la cine e. Va puteti gandi la ceva care sa nu fie considerat atac la persoana laughing? Eu ma gandeam la o carte- intrucat ea citea multe carti inainte. Sper ca m-am facut inteles. Multam'!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce te bagi acolo unde nu ai treabă?
Îi poți face un cadou numai în situația în care este singură, nu angajată într-o relație.
Nu ai treabă, nu te bagi! Are cine să-i facă cadouri, inclus o carte.
Resemnează-te!
Pa, pa.

| MitroKta explică (pentru Legiuitoarea):

Ma bate gandul ca esti chirurg, asa de bine stii sa tai. Dar ce, dupa vorbele tale nici la multi ani n-as putea sa ii ziclaughing.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MitroKta):

Bună din nou.
O urare poți să-i faci, și măritată dacă ai fi dar mai subțire cu cadourile că se pot interpreta multe!
Nu sunt chirurg!
Ai grijă.
Pa, pa.

| MitroKta explică (pentru Legiuitoarea):

Nu esti?

| SameMistake a răspuns:

Ii cumperi o felicitare(pe langa cadoul propriu zis care nu trebuie sa aiba niciun fel de suibteles) si ii scrii ceva care sa nu bata deloc la ochi. Ii urezi la multi ani, si daca tii neaparat, adreseaza-i cateva vorbe cu subinteles in scrisoare. Poti sa ii spui "esti o persoana deosebita", dar sa nu uiti sa fii diplomat si cumsecade, sa ii scrii si "iti doresc sa ai o relatie frumoasa". Ca sa nu zica nici tipul ala ca te bate gandul sa i-o furi. Gaseste niste vorbe potrivite.
Numai bine!

| Medema a răspuns:

Incearca sa ii oferi o care gen:Amintirile nu mor, sau Nu pot sa uit!

| MitroKta explică:

Dar daca ii cer lui permisiunea? Ar fi neinspirat? Eu nu mai nutresc vreun sentiment mai special pentru ea, ci doar simpatie. Si le doresc tot binele lor, impreuna.

| MitroKta explică:

Pana la urma am iesit singur din impas. Nu chiar singur, o prietena mi-a fost muza si m-a inspirat. Pentru cei ce se vor afla vreodata in impasul acesta- si vor da peste intrebarea asta: rezolvati situatia cu 2 bilete la un film.winking Si una peste alta, mai e si originala. Sanatate buna!

| LolaLollita a răspuns:

Nu vad nicio problema in a ii face un cadou, e un gest frumos. Ideea ta, de a-i cumpara o carte, mi se pare foarte buna. Nu e ceva care ar putea fi interpretat prea personal (acum depinde si ce titlu alegi). Nu cred ca prietenul ei ar avea ceva impotriva unei cartihappy
In afara de o carte, ma mai gandesc la: un album foto (dar nu de plastic, unul mai elegant), o sticla de vin spumant, cafea cu diverse arome, o agenda-jurnalthinking
Sunt sigura ca vei gasi cadoul potrivitbig grin

| MitroKta explică (pentru LolaLollita):

Sau o rama foto digitala, nu? Ce sa mai zic:
prietenul la nevoie se cunoaste! Merci.

| LolaLollita a răspuns (pentru MitroKta):

Sigur, de ce nu? Depinde si ce suma de bani esti dispus sa dai pe cadou.
Cu placerehappy

| ooolifeoolol a răspuns:

Vezi si ce carte alegi.

Răspuns utilizator avertizat
| crystina225 a răspuns:

Carte sau produse cosmetice