| Snactuary a întrebat:

Help! Dau teza maine, si poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Care sunt timpurile si modurile verbului?

Răspuns Câştigător
| dana995 a răspuns:

Verbul are 4 moduri personale :indicativ,conjunctiv,conditional-optativ,infinitiv.
indicativul are timpurile:imperfect,perfect simplu,perfect compus, mai mult ca perfect.
conjunctivul si conditionalul optativ. are timpurile prezent si perfect
iar infinitivul nu ate timpuri.
modurile nepersonale sunt :supin,gerunziu, participiu, infinitiv.aceste moduri nu au timpuri.

3 răspunsuri:
| Anq209 a răspuns:

Ti-am facut totul detaliat, deci inca nu da funda.Pentru ca nu merge pe moment sa-ti raspund big grin

| Anq209 a răspuns:

Ti-am facut totul detaliat, deci inca nu da funda.Pentru ca nu merge pe moment sa-ti raspund big grin

| BiBiii_2986 a răspuns:

Indicativ
Perfect simplu
Mai mult ca perfectu
imperfect
conditional optativ
infinitiv
conjuctiv
gerunziu
supin
imperfect
Sper ca iti va fi de folos`!:*