| BiscuiteeeMoale a întrebat:

crying(Help pleasecrying " Raportul razelor pistoanelor unei prese hidraulice este 20. Ce forta actioneaza asupra pistonului mic pentru a ridica un corp cu greutatea 32kN?" Este o problema de fizica si nu ma prea pricep. Fundita si explicati. mi cum ati ajuns la raspunspuppy dog eyespuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Biscuite, ti-am trimis un mesaj cu niste indicatii despre cum ai putea sa ajungi la raspuns. Ma bucur daca te-am putut ajuta. Insa trebuie neaparat sa citesti teoria despre presa hidraulica si sa analizezi schema presei.

3 răspunsuri:
| Hermes a răspuns:

De la raportul razelor R/r =20 calculezi raportul suprafetelor pistoanelor S/s=400
Cum faci asta pai S= pi*R2 si s =pi*r2, mai stii ca R=20r
Faci raportul piR2/pir2 si inlocuiesti R cu 20r si vine pi*20*20*r2/pi*r2=20*20=400
Aplici ecuatia presei F=f*S/s
raportul S/s= 400 deci F=f*400 deci f=F/400 = 32Kn/400