| powergirl a întrebat:

Hemoroizii am auzit ca le fac femeile gravide e adevarat? si ca daca te taie cand nasti la partea dintre anus si vagin faci hemoroizi e adevarat sau e o grozavie? ast sunt doar curioasa care e adevarul ca zau ca nu mai stiu ce sa mai cred si ce nu

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hemoroizii se facin timpul sarcinii, nu la nastere, datorita presiunii crescute din abdomen, pe masurace sarcina creste. Nu toate femeile insarcinate fac hemoroizi, ci numai cele care o anumita predispozitie sau un alt factor de risc (constipatie, sedetarism, obezitate). De semenea hemoroizi fac si alte persoane, indeendent de sarcina. Cel mai important factor de risc este constipatia cronica.
Daca ginecologul iti taie perineul la nastere, nu faci abosut nici o complicatie. Tocmai asta e smecheria: daca vede ca nou-nascutul nu incape, ginecologul taie muschii perineului si, dupa nastere, ii coase. daca nu ii taie, ei se rup nereguat si sunt mult mai greu de cusut, de mute ori imposibil. E ca si cum ai avea o bucata de panza: daca o tai cu foarfeca, cu grija, obtii o taietura dreapta care e usor de cusut. Daca o rupi tragand de ea pana se sfasie, obtii o ruptura neregulata, zdrentuita, greu de cusut.

| Arthur a răspuns:

Intradevar este posibil sa faci hemoroizi la nastere, datorita efortului si temperaturii interne. Dar poti da nastere la hemoroizi si in alte conditii ( constipatie, raceala etc). Acum se fac injectii pentru dilatatie si in rare cazuri se mai produc si rupturi. Esti taiata (operata) doar in cazul nasterii prin cezariana.

| EUSIATIT a răspuns:

NU neaparat cind nasti se fac inainte si pot aparea si daca nu ai un scaun zilnic [ adica stomacul e lenes si mergi rar la tualeta atunci te constipi si, prin efortul de a face C... A si la nastere

| Leea1234 a răspuns:

Majoritatea fac hemoroizi, eu din fericire nu am facut, cat depre partea cu "taiatul "nu stiu...eu am nascut prin cezariana!
daca ai mai mult de 18 ani da clik pe link-ul urmator, si vezi cu e cu "taiatul"!
http://www.youtube.com/watch?v=PadO4ikinqA

lolita
| lolita a răspuns:

Hemoroizii nu apar doar la femeile insarcinate, pot aparea la persoanele in varsta, la bolnavii de ficat sau la persoanele constipate etc. la gravide hemoroizii apar daca: esti constipata, porti lenjeriei sau pantaloni foarte stramti, daca te scremi cand faci caca, daca stai o perioda lunga de timp in pozitia sezut. astea sunt unele lucruri pe care medicul te sfatuieset sa nu le faci in timpul sarcinii.

| teonamaria a răspuns:

Dap. e adevarat. dar acum depinde si de organism.sora mea mai mare a facut pentru ca "s-a rupt" cand a nascut.cam aiurea nu? cat mai sufera femeile.sadsad

| aumih16 a răspuns:

Si totusi una e sa se intample la o femeie alta se intampla la un barbat si in general nu numai femeilor gravide tuturor persoanelor de genul masculin si feminin indiferent ca sunt grase sau slabe si ce e si ciudat e ca astea daca nu le apuci la batranete le ai in schimb in tinerete daca nu invers dar asta si datorita lipsei de mancare sanatoasa miscare etc atentie nu mancare picanta sarata condimentata avand de asemenea si chimicale foarte multe acestea plus ca odata ce ii ai nu prea stiu cum ai putea sa poti scapa de ei decat probabil prin alte cai insemnand operatie nu toti bineinteles isi permit desigur ori ca nu au bani ori de frica ca nu stii sau nu ai incredere in asa zisii doctori medici chirurgii prin simplul motiv ca numai sunt demult medicii chirurgii sau doctorii cum ar trebui sa fie pentru ca multi aleg o alta cale mult mai usoara in tarile de afara decat in tara asta este ori daca nu se doreste operatie atunci altceva cum ar fi vreo injectie ori aplicat vreo crema ceva acolo pentru ameliorarea durerii e mult mai bine decat sa mergi pe la doctori medici sau chirurgi ca astia te scapa oarecum dar definitiv pentru ca chiar daca e sa fii operat sau operata tot nu iti trece durerile apar foarte mult poate se si extind cine stie dar cel mai bine ar fi o mancare sau bautura sanatoasa si multa multa miscare ca e nevoie si de asta pentru mentinerea sanatatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si barbatii fac hemoroizi toata lumea face ce sa mai :X:*

| zozolina a răspuns:

Da intreab. o p mama ta xDD