| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Am aflat la fizica ca tot ce ne inconjoara este facut din materie si materia este facuta din atomi,
deci daca totul este facut din atomi, de ce unele obiecte sunt mai rezistente ca altele? De exemplu fierul este mai rezistent decat plasticul.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atomul este doar un fel de unitate de masura, pe intelesul tau, pentru divizarea unui obiect in parti (particule) mai mici.
Substanta din care e facut atomul conteaza, aceea ii confera o anumita duritate, densitate, proprietati. si asa mai departe.
Ia tabelul periodic al elementelor si acolo gasesti toate elementele cunoscute, majoritatea gasite direct in natura, altele, create de om.
Nu toate sunt la fel de rezistente, insa asta nu are nici o legatura cu atomul in sine.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CatalinCosmin1 a răspuns:

Atomii nu sunt toti la fel, cauta pe google Tabel Periodic Chimie. Fiecare are rezistenta lui si proprietatile lui. Unele sunt mai dure, adica metalele, gen Aurul, si altele sunt gazoase, ca Hidrogenul, Oxigenul. Daca esti in clasa a 6-a vei afla mai multe anul viitor cand vei face chimia.