| Flyn a întrebat:

Hey!
Am nevoie de ajutorul vostru.
Trec în clasa a11-a,profil filologie.
Vine simularea pentru bac,apoi bacul, după care trebuie să aleg o facultate.Am dubii,dacă aleg o facultate și apoi nu mă angajează nimeni, atunci am pierdut banii degeaba și timpul la fel.
M-am gândit la 4 facultăți și aș avea nevoie de sfaturile voastre.
Voi ce ați alege?
1. Dreptul
De mică am ce am cu dreptul. Ziceam că o să mă fac avocată și o să îi bag la pușcărie pe toți cei care bat caii(Stau la sat și văd mai mereu aceste scene și eu am o slăbiciune pentru câini și cai).
Am multe vise pe care,, le-aș pune în aplicare,, ca să zic așa cu ajutorul dreptului.Doar că ceea ce am eu în minte este imposibil.Aș vrea să schimb sistemul educațional din țara asta,pentru că mi se pare total pe dinafară. Luăm bacul, terminăm o facultate și murim de foame.Toți anii de studiu,definitiile,comentariile și,,toceala,, nu ne ajută cu nimic,deoarece se șterg din memorie,fie că ai noroc și te angajezi,fie că rămâi șomer.
Vedeam dreptul singura modalitate prin care aș putea schimba lumea,dar România nu cred că ar mai putea fi schimbată, și plus că am citit pe net mai mult lucruri proaste decât bune despre meseria de avocat.
2.Psihologie
M-am gândit la psihologie deoarece vreau să ajut oamenii.Chiar vreau deoarece știu și eu că momentele grele sunt greu de depășit dacă nu te ascultă nimeni.Am trecut prin multe provocări,nu a fost nimeni lângă mine,nici măcar părinții(sinceră să fiu,niciodată nu au știut să mă asculte) și totuși iată-mă aici.Vreau la psihologie deoarece este o modalitate prin care pot ajunge la fundațiile acelea pentru copiii orfani. Vreau să îi sprijin,să îi întăresc și să fiu lângă ei deoarece știu că au mare nevoie de sfaturi, de cineva care să le dea un impuls.
3.Limbi Străine
Facultatea de Limbi Străine m-ar ajuta în primul rând să pun engleza bine la punct și să plec în afară,unde aș putea,cred,să îi ofer băiatului meu(laughingcând îl voi avea,normal!), un viitor mai bun decât în România.Doar că, plecarea printre străini nu prea mă încântă.
4.Academia de Poliție
Da...să fiu sinceră,Academia nu este una din opțiunile mele,mai mult a mamei mele,care îmi zice mereu că dacă dau la poliție o să am salariu bun.bun pe naibalaughing.Nu vreau să văd crime,să adun oameni beți de pe stradă sau să dau amenzi.
Dar, Academia este o opțiune deoarece aici nu se cheltuie la fel de mulți bani ca și la celelalte facultăți.Ai mei nu ar putea să mă țină la una din celelalte facultăți,deoarece,banii au fost și vor fi mereu o problemă. Legat de probele sportive,le-aș lua,deoarece antrenamentul l-am început deja cu o fată care vrea să dea acolo.
Acum, am nevoie de voi.Eu cred că dacă învăț,poate reușesc să ocup un loc din cele fără taxă,m-aș angaja și cred că aș reuși,cât de cât să plătesc toate cheltuielile necesare.
Faza este că doar,,cred,,...straight face.
Sunt,ca să zic așa,între ceea ce vreau și ceea ce vremurile mă obligă să aleg...
Cel mai mult aș vrea la psihologie,nu știu de ce,poate pentru că m-am săturat să văd cum lumea o ia în jos,cum toți stau ore în șir pe Facebook,cu ochii în telefoane.Aș vrea să le reamintesc oamenilor ceea ce contează cu adevărat în viață
laughing
Eheee,aș vrea să fac multe,după cum vedeți.laughing
Vreau să știu părerea voastră,vreau să vă rog,ca,pentru câteva secunde,să vă puneți în locul meu,să analizați situația și să îmi spuneți ce ați face.
Mulțumesc din suflet pentru răbdare,deoarece am scris cam mult.
Drept,Psihologie,Limbi Străine sau Academie?
Știu că visez mult,dar continui să visez deoarece eu încă sper la o lume mai bună.
Doar sper...
Mulțumesc încă o dată, orice părere este bine-venită!:*

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Drept = Money baby smug. laughing
M-a impresionat ideea ta despre psihologie, dar no. eu as merg tot pe Drept pentru ca MONEY, mai ales daca te faci avocat si devii cunoscut si bun si toate cele. dar este si foarte mult de munca si trebuie sa fi "smecher". Mai ai timp sa te hotarasti.
E bine ca ai visuri, nu le lasa sa se destrame, lupta pentru ele, n-ai nimic de pierdut. laughing Eu nu stiu ce-o sa fac cu viata mea... *crying* sad.