| cipi147 a întrebat:

Pe foaia de inscriere la licee conteaza cum pun liceele am auzit ca primul liceu ce il scrii la el ai sanse mari sa intri este adevarat sau cum ii

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Repartizarea se face automat de calculator, dupa un algoritm simplu: 1. Media candidatului si 2. Optiunile candidatului. In functie de medie, computerul decide ca te califici pentru a intra la 3 profile, de exemplu, in 3 licee diferite. Daca unul din acele profile se afla in lista ta de optiuni, acolo vei fi repartizat. Daca din acele 3 profile, nu ai niciunul in lista ta, vei fi repartizat oricum in locul cel mai avantajos pentru tine, teoretic, undeva unde de exemplu intri "la limita". In cazul meu, am pus un singur pofil, si desi aveam media mai mare decat era necesar, puteam merge la un profil mai bun adica, am fost repartizat acolo unde am vrut eu. Incearca sa nu alegi licee proaste sau profile de nimic, mult mai jos decat nivelul mediei tale, pentru ca exact acolo vei nimeri. Tinteste cat mai sus.

1 răspuns:
| Ibrahimovic a răspuns:

Atunci cand alegi, trebuie sa alegi profilul si liceul la care iti doresti sa intri cel mai mult, il pui prima varianta.
Este bine sa te iei dupa mediile de intrare de anul trecut, pentru a vedea cam cu cat se intra la profilul respectiv!