| ღSuzyღ a întrebat:

Hey! As dori opinia voastra despre modelele tinerilor de azi big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In trecut a avea personalitate insemna a studia ceva care intr-o zi te va face om mare.
In prezent copii isi modeleaza personalitatea dupa:personajul de anime/desen animat/film, serial/cantaret preferat sau alte feluri de personalitati mondene incercand sa-i copiieze.
Copii vad conceptul de personalitate prin prisma a ceea ce vad la tv, pe internet, in realitate.
Aparent din ce in ce mai mult copii mici adopta stilul vedetelor tv(de ex Hannah Montana)-de aici au preluat urmatoarele caracteristici:*Stilul vestimentar(toti vor haine cu Hannah Montana si haine asemanatoare cu ale ei) *personaitatea personajului(cum se comporta ea in serial) *visurile(toatalumea doreste sa fie vedeta si sa straluceasca pe scena ca idolul lor inca din copilarie...

1 răspuns:
| Mmelek a răspuns:

Tinerii(noi) isi gasesc modele in alte persoane, pentru ca atunci cand se afla intr-o situatie dificila sa incerce sa rezolve problema asa cum ar face-o modelul lor sau pot prelua elemente din atitudinea, comportamentul, limbajul etc. al modelului. Deci acest model are rolul de a crea o personalitate adolescentului.