| AncaR6 a întrebat:

Hey! Azi am dat Bacul la romana și totul a fost bine și frumos pana astăzi seara când am vorbit cu o colega care mi-a dat de înțeles ca ceva ce am făcut poate fi considerat semn. Profesoara mea de română subliniază de obicei titlurile operelor când se refera la ele în eseu asa ca și eu am făcut același lucru azi. Colega asta a mea m-a panicat total pentru ca mi-a spus ca subliniatul e considerat semn...sad dar eu nu am făcut-o decât când m-am referit la Enigma Otiliei în eseu. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

E adevarat, sunt sanse ca lucrarea ta sa fie anulata, dar este putin probabil. Ramane totul la latitudinea profesorilor corectori. Avand in vedere, totusi, ca lucrarile vor fi corectate in alt judet, ar trebui sa fie si ei cat de cat indulgenti. Pentru cine dracu sa fi facut tu semnul ala... Pe langa asta, in toata tara, sa stii ca nu esti singura care a subliniat. Acum vin eu si te intreb: cate lucrari anulate ai vazut la viata ta? Eu niciuna. Cel mai probabil, dupa parerea mea, vei scapa. Stai linistita.

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Intr-adevar, faptul ca ai subliniat titlul este considerat semn si s-ar putea anula lucrarea, la un examen titul se scrie intre ghilimele, nu se subliniaza.
O zi buna.

| ascovit a răspuns:

Ai sanse mari sa iti fie anulata lucrarea. Sublinierea oricarui cuvant la bac/evaluarea nationala si nu numai este considerat semn

| Luisa20 a răspuns:

Din cate stiu eu nu e voie sa subliniezi absolut nimic doar daca iti cer ei... Si noua ni s-a spus sa nu subliniem nimic la evaluarea nationala ca e considerat semn... Poate sa iti anuleze lucrerea straight face