| DenisaLuciaBarbu a întrebat:

Hey buna! Stiti la evaluarea nationala pentru clasa a8a la limba romana spunea la subiectul intai, ex.4 de modurile de expunere! Eu am scris naratiune si descriere, iar in barem era scris naratiune si dialog! Dar nu exista! Erau numai liniile alea de dialog, dar nu trebuia sa raspunda cineva ca sa se ia drept mod de expunere? Def. dialogului spune ca este o vorbire directa dintre DOUA sau MAI MULTE persoane care raspund ALTERNATIV...Acolo nu era nici una si nici alta! Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| goie a răspuns:

Sunt toate 3 modurile de expunere! oricare le-ar fi scris e bine, iti pune sigur, nu-ti fa probleme(un singur adjectiv face ca sa apara modul de expunere numit descriere)

14 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu ma lua cu definitia,a fost dialog,dintre imparat si darciu.
si eu scrisesem descriere,ca tampita, am obiceiul sa zic descriere in loc de dialog, dar am taiat.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

" - Bună seara, bunică dragă! îi zise apoi."
" - N-o să fii nici tu în stare să te urci - i-a zis - şi să ştii că, dacă nu te vei putea urca, dau poruncă să-ţi taie capul. "

Acesta este dialogul apărut în text.
Şi da, se ia in considerare, deoarece persoana respectivă se adresează cuiva. Nu vorbeşte singură. Şi oricum... şi monologul este tot un fel de dialog.hee hee

Deci, dragii mei, descrierea NU apare în acel text, plus că... îl am în faţă şi ştiu despre ce vorbesc.winking

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Era dialog copile, trezeste`te!

| behappy a răspuns:

Era dialogwinking

- N-o să fii nici tu în stare să te urci, I-A ZIS, şi să ştii că, dacă nu te vei putea urca, dau poruncă să-ţi taie capul.-Bună seara, bunică dragă! II ZISE apoi.

Chiar daca nu raspundewinking

| Lady.Love a răspuns:

Poate dialogul era scris in ghilimele. Dar daca tu ai scris descriere si chiar ai descriere in text, nu trebuie sa-ti faci probleme. Asteapta sa vezi rezultatul, iar daca ceva e in neregula poti depune contestatie. Mult succes!
Sper ca te-am putut ajuta.

| davidwarner a răspuns:

Daca enumera cateva lucruri si foloseste cateva adjective, nu e descriere. In descriere predomina grupurile subt-adj cu rol de epitet.Ti se pare ca predomina ceva de genul? Era clar naratiune si dialog(replica imparatului chiar daca Danciu nu a raspuns prin vorbire directa, a raspuns,, Danciu s.a invoit...,,).
Sper ca te.am ajutat si scuze, dar nu e descriere!

| onlyketoops a răspuns:

Exista 3 moduri de expunere.Cred ca trebuia sa precizezi si dialogul si ar fi fost naratiunea, descrierea si dialogul.

| pufosheniaaa a răspuns:

Pai este naratiunea si dialogul pentru ca este linie de dialog caci vorbeste imparatul si si acolo cu -Buna seara bunica draga! si acolo ii dialog ca nu vorbeste singur happy si nu iti face griji caci iti da 3 puncte oricum succes happy

| Adriana_8922 a răspuns:

Si eu am scris tot naratiune si descriere thinking si am vazut si eu cum scrie in barem straight face
Vedem noi luniwinking cum s`a punctat ~!

| MiTzZzA a răspuns:

Daca spui ca nu raspundea nimeni... nu este un monolog?

| ๓itนpitน a răspuns:

Asta am spus si eu in text parea ca un mic monolog, dar de fapt erau 3; naratiune, descriere si dialog iar in cerinta cerea doar 2 asa ca le-am pus pe cele mai puternice, profa noastra asa ne-a spus, dar cred ca mai bine ar fi fost sa le punem pe toate 3

| Quing a răspuns:

Complet gresit uitete mai bine in caiete si sa speram ca ai facut bine si bafta!

| AnDr3D33aLoV3 a răspuns:

Pai,raspunsul corect era naratiunea si dialogul.Convorbirea dintre persoane ca de ex:Buna,bunica draga!, aici era dialogul si la naratiune:povestirea autorului: "A fost odata... Descrierea nu este pentru ca autorul nu decrie un peisaj dau ceva de genul asta. Sper ca te-am ajutat! Si unde ai gasit baremul, imi spui si mie plzzz?

| Bybys_6545 a răspuns:

Eu am vorbit cu profa de romana.si a spus ca este dialogul s naratiunea:*
Si ea a fost la corectat.si asa a punctat.