| anonim_4396 a întrebat:

Hey buna TPU as vrea sa stiu cateva detalii despre fiecare profil de la liceu si la ce se da bac-ul la fiecare dintre profile: mate-info, chimie-biologie, stiinte sociale si filologie.
Dau funda pentru raspuns cat mai complex

Răspuns Câştigător
| superpissy40 a răspuns:

Buna.La mate-info se pune baza foarte mult pe matematica si pe informatica.Bacul il dai la matematica m1, romana,informatica,chimie, fizica, biologe una la alegere dintre acestea(eu asa stiu).La chimie biologie(stiinte ale naturii) se pune baza pe chimie, biologie, fizica si mate asa si asa.Bacul il dai la romana, la mate si la alegere dintre biologie, chimie sau fizica.La stiinte sociale se pune baza pe istorie, romana, geografie, in clasa a 9-a faci logica, in a 10-a psihologie, in a 11-a economie si in a 12-a filosofie.Bacul il dai la: Romana, la o limba straina si materia optionala de profil, la alegere: geografie/istorie apoi logica/ psihologie/ economie/ filosofie.La filologie faci cam aceleasi ore ca si la stiinte sociale doar ca aici faci si limba latina.Bacul il dai la: romana - proba orala si proba scrisa,
engleza - proba orala si proba scrisa,
franceza- proba orala si proba scrisa,
istorie (doar istoria de clasa a 12-a)- proba scrisa,
proba scrisa la alegere - geografie ( doar clasa a 12-a), logica (clasa a 9-a), psihologie (clasa a 10-a), sociologie (clasa a 1-a) si filozofie (clasa a 12-a),
competente digitale - proba la calculator (TIC-ul din clasa a 9-a si a 10-a).Mai este si profilul servicii care cuprinde: economic, turism si alimentatie si comert.Cam atat. happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai lua după toţi COPILAŞII care postează fără să aibă habar ce vorbesc laughing

1. La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

2. NU există profil/specializare "chimie-biologie"!
Poate vrei să te referi la "Ştiinţele Naturii" happy

La "Ştiinţele Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

3. La Filologie dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

4. La Matematică-Informatică dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc foarte mult de lamuriri, chiar aveam nevoie. Imi pare rau ca nu ti-am dat tie funda dar m-am repezit la inceput, raman datoare happy

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

Nu-i problemă de fundă - oricum, am DESTULE : aproape 5000 laughing
Dacă mă interesa fundiţa, atunci NU mai răspundeam deoarece funda era dată deja happy

O seară/noapte frumoasă.

| Nico_Lacramioara_1974 a răspuns:

Buna! La mate-info faci informatica si mate astea sunt principalele ore si se da bacul la matematica si o limba straina,
-la biologie-chimie trebuie sa te duci la stiinte ale naturii si se da bacul la chimie, biologie si cred ca la o limba straina,
stiinte sociale dai bac la istorie si o limba straina (cred)
-iar la filologie dai bacul la lb latina si romana.atata stiu sper ca te-am ajutat.

| Vlasceanu_Danut_1997 a răspuns:

Cel mai bine e la profil vocational ca nu dai bacul la matematicawinking