| Iully99Puke a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si as vrea sa stiu ce materii se fac la urmatoarele profile de liceu: bio-chimie, filologie, bilingv, mate-info, jurnalism si stiinte sociale. (nu va mai cer si acelea gen: filo-bilingv ca imi ajunge asa tongue) Dau FUNDA primului raspuns complet si correct.

Răspuns Câştigător
| funshine a răspuns:

Buna!

Bio-chimie:
In clasa. a 9 a si a 10a ai 2 ore de chimie. 2 ore de biologie, 3 ore de fizica, 4 ore de mate, 4 de romana, 1 de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 1 de sport, 1 de optional, si eu am 1 ora de desne/muzica la 4 saptamani. 2ore engleza, 2 ore franceza/germana sau ce limba faci tu, 2 ore tic. o ora infosi o ora de logica ( in a 10a o sa ai psihologie) si una de dirigentie(30 in total/saptamana)
in a 11 si a 12a ai 4 ore mate, 4 romana, 4 biologie, 3 chimie, 3 fizica, istorie, geografie ( 1ora), 1 religie, 2 engleza, 2 franceza/germana, 1 ora filozofie- a 12/ educatie antreprenoriala a 11), 1 ora dirigentie, 1 ora tic, 1ora sport (29 ore/saptamana)

Filologie:
Se fac 4 ore de limbă română pe săptămână, 4 de limbi străine(dacă nu ești intensiv sau blinigv) respectiv 6 la clasele de intensiv/bilingv, două de istorie, două de latină, două de mate și fizică doar până într-a 10a, două de geografie, una de bio și una de chimie doar până într-a 10a; din clasa a 11a nu mai faci nici bio, nici chimie, nici mate și nici fizică, și se introduce o ora de științe naturale pe săptămână.
Evident, mai sunt orele de sport, religie, muzică, desen, etc.

La toate acestea se adaugă:
-în clasa a 9a faci logică
-în clasa a 10a faci psihologie
-în clasa a 11a faci economie și sociologie
-în clasa a 12a faci filosofie

Teza se dă la română, istorie/geografie, o limbă străină și latină.

Mate-info:
Intensiv: In clasa a9a se 4 ore de informatica + 1 de T.I.C, 4 ore matematica, 2 Limba Romana, 2 Engleza, 1 Franceza/Germana, 1 Chimie, 3 Fizica(acestea pot spune ca sunt cele mai importante).
In urmatoarele clase a10a/a11a/a11a la orele de informatica se va adauga cate 1ora pe an, dar incepand cu clasa a11a nu se va mai face T.I.C. (depinde si de liceu)
Normal: In clasa a9a se 2 ore de informatica + 1 de T.I.C, 4 ore matematica, 3 Limba Romana, 2 Engleza, 2 Franceza/Germana, 2 Chimie, 4 Fizica(acestea pot spune ca sunt cele mai importante).
In urmatoarele clase a10a/a11a/a11a la orele de informatica se va adauga cate 1ora pe an, dar incepand cu clasa a11a nu se va mai face T.I.C sau materii de genul Desen/Muzica. (depinde si de liceu)

La Jurnalism din pacate nu stiu sa existe profil de liceu, doar de facultate.

La bilingv, fiecare ramura de liceu poate sa aiba adaugat Bilingv, iar la ramura respectiva Bilingv, de exemplu Matematica-Informatica Bilingv Engleza/Franceza/Germana, vei avea mai multe ore de Engleza/Franceza/Germana pe saptamana si poate chiar 1 ora pe saptamana de Matematica/Informatica in limba respectiva. Acestea se pot adauga si la Filologie/Stiinte Sociale etc.

La stiinte sociale nu stiu exact ordinea materiilor, tot ce stiu este ca se pune accent pe Logica, Psihologie, Economie si Filozofie. Asadar tezele in cei 4 ani vor fi dupa cum urmeaza:
-In clasa a9a : Logica
-In clasa a10a: Psihologie
-In clasa a11a: Economie
-In clasa a12a: Filozofie

*La aceste teze se pot adauga alte teze din alte materii precum: Matematica, Limba Romana etc.

Sper ca ti'am fost de folos.
Iti doresc sa intri la liceul dorit si sa ai parte numai de realizari happy

1 răspuns:
| ciufulicyi a răspuns:

Bunahappy eu sbt cls a 9a si am profilul mate-info. este destul de greu se face 4 ore de matematica si 3 de informatica dar toti profesorii mei mi-au spus ca este un profil f bine si de viitor.Dar daca nu-ti place matematica poti sa te duci pe filologie unde e mult mai usor depinde de ce materii iti plac tie.Bafta la examenul de admitere happy