| qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm1 a întrebat:

Hey! Care este diferenta dintre past continuous si past perfect la engleza? Cand folosesc fiecare din aceste timpuri in diferite contexte? Explicati cat mai simplu! Puteti sa-mi dati exemple si in romana daca vreti... ca sa inteleg! dau funda!

1 răspuns:
| Aanei_Dana_1991 a răspuns:

Hey!
1.Past continuous se foloseste pentru a accentua o actiune mai lunga din trecut care a fost intrerupta de o alta (mai scurta).

Ex:I was studing (Eu invatam (de vreo 30 min sa zicem)) when she called (ea sunase (30 secunde)).

Eu invatam cand ea sunase.

2.Past perfect se utilizeaza atunci cand vrei sa expui o actiune din trecut care se intampla inanite altei actiuni din trecut.

Ex: You had studied english before you moved to New York.

Tu ai studiat engleza (in 2014) inainte sa te muti la New York (in 2015)