| daiana a întrebat:

Hey! cine imi poate comenta afirmatia: "carpatii i-au despartit si unit pe romani in acelasi timp"? dau fundita. multumesc.;]

2 răspunsuri:
| flyleaf22 a răspuns:

Hmm... in vremea dacilor, in perioada romanizarii dacii de la sud de carpati erau "romanizati"; aici s-a format nucleul poporului roman. cred ca asta i-a separat, pentru ca cei de la nord de carpati au cunoscut romanizarea mult mai tarziu, prin migrarea celor din sud spre nord.

| AlexSadik a răspuns:

Pi o explicatie ar fi ca (virgula) Carpatii aveau puteri supranaturale si despicau oamenii in bucatii desigur doar la suprafata deoarece matele si ficatii cadeau pe jos si dupa aia cand reuseau sa i uneasca numai mergea pentru ca erau deja stricati (trebuia sa se uite Carpatu' daca mai erau in garantie ) "in acelasi timp" asta semnifica prezenta unor forte malefice care se transpune in puterile carpatului fara vointa acestuia deci prin urmare Carpatii erau rai si despicau fiintele umane, si alta explicatie logica ar fi 6 CAI!