| AlinutzaAlina1999 a întrebat:

Hey daca la evaluare nationala am scris propozitie completiva directa si nu propozitie subordonata completiva directa mi se va puncta?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, se va puncta, nu îți face griji. Totul se corectează în favoarea elevului.

| AlinutzaAlina1999 explică (pentru floresdemayo):

Tainicei vieti e inversiune?
in flori palide, in hribi si scaieti e enumeratie?

| floresdemayo a răspuns (pentru AlinutzaAlina1999):

Tainicei vieti- inversiune și epitet
În flori palide, in hribi si scaieti- enumeratie

E bine!

| Gonrax a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am scris "flori palide'' - personificare, se poate lua asa?

M-am gandit ca "palid" se foloseste de obicei ca adjectiv... adresat oamenilor. In barem nu cred ca scrie asa, sad

| floresdemayo a răspuns (pentru Gonrax):

Da, e bine. E personificare și epitet.
Nu fi trist! : ))

| Gonrax a răspuns (pentru floresdemayo):

Asa sper si eu. Mersi happy

9 răspunsuri:
| Alexa1234a a răspuns:

Mă ajutati și pe mine?
Eu am scris propozitie subordonată directă.
Am uitat să scriu și completivă...
O să pierd toate punctele?

| AlinutzaAlina1999 explică (pentru Alexa1234a):

Cred ca iti va puncta..doar nu se joaca cu viitorul unor copii de a8a

| floresdemayo a răspuns (pentru Alexa1234a):

Nu-i nimic, se punctează. E suficient dacă ai scris că e subordonată directă.

| IoanaIova50 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa te puncteze. Acum depinde de corector