| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Daca ramai corigent in sem 1 înseamnă că ești repetent?

9 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Până la vârsta de 16 ani nu ai învățat încă regulile de promovare a clasei?

| Bizon95 a răspuns:

NU
inseamna ca pe semestrul 2 trebuie sa ai o medie care sa compenseze corijenta (ai 4, pe semestrul doi ai 5, media e 4.5 si nu mai esti corijent)

SI, CHIAR daca ramai corijent si pe semestrul 2, atunci esti corijent pe vara, inveti toata vara si dai examen de corijenta si daca nici pe ala nu il iei ABIA ATUNCI ESTI REPETENT!

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bizon95):

Trebuie sa ai media minim 5 ca sa promovezi, deci iti trebuir media 6 pe cel de-al doilea semestru

| Bizon95 a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu se rotunjeste de la 4.5?
parca am tot auzit asta!

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, medile nu se rotunjesc. Daca ai media 9 pe primul semesru si 10 pe al doilea de exemplu, media anuala la materie e 9.50

| Bizon95 a răspuns (pentru cosmin1324):

Okydoky

| Raducons a răspuns:

Nu,Esti corigent pană acum, mai vezi la sfarsit ce esti

| christine99 a răspuns:

Ca sa ramai corigent din primul semestru, trebuie sa nu fi promovat la cel putin 3 materii. In rest e vorba de media pe cele doua semestre, daca este mai putin de 5 ramai pe vara. Si daca nu promovezi nici in vara, atunci trebuie sa repeti anul.

| DreamerBoy a răspuns:

Nu. Daca ai ramas corigent pe semestrul asta, ai sansa ca in cel de-al doilea sa-ti ridici media astfel incat sa nu ramai corigent pe vara si sa treci clasa. Sa presupunem ca ai media 4 acum. In semestrul viitor trebuie sa obtii macar 6 pentru a trece. Daca ai 3, iti va trebui 7.