| AvalohAlyn a întrebat:

Hey deci nu inteleg cum e cu creditele la facultate.Ce sunt ele si la ce folosesc.happy Poate mi-ati putea explica voi.happyca de exemplu la o facultate pentru care as opta eu scrie ca are 180 numar de credite..deci ce fac cu ele? In ce constau? Care e faza cu creditele?

Funda.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Pentru a trece în anul universitar 2, 3 sau 4 sa zicem, trebuie sa ai un anumit număr de credite 30 mi se pare pe an. Dacă nu ai 180 de credite la terminarea celor 3 ani sau mai multe daca facultatea are 4 ani, nu vei putea putea ajunge la licență să o susții. Trebuie să ai în total 180 de credite sau mai multe de la caz la caz. Fiecare materia re un număr de credite 5, 6 etc.
Tu trebuie să fi prezent la examene și să le promovezi pentru a avea maximum de credite. Dacă pici un examen sau mai multe, trebuie să le susții din nou la restanță, iar materia respectivă are tot același număr de credite.
Sper că te-am putut ajuta!
https://www.eed.usv.ro/eed_files/.../Regulament_ECTS_03_04.doc
http://www.cetedoare.ro/faq_files/3.htm
Deci contează să le promovezi, poți lua și 10 la toate examenele în toți cei 3 sau 4 ani că tot 5, sau 6 credite primești adică maxim!

| AvalohAlyn explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc mult.Acum am inteles.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ca să treci anul e nevoie de un anumit număr minim de credite iar ca să termini facultatea aia trebuie să strângi în total 180 în exemplul tău. Creditele se strâng din examene, verificări etc.