| MunteanuSofia a întrebat:

Hey, e a doua oară când scriu această întrebare (dap, nu am știut să o postez...), anyway, vreau să dau la liceul Ștefan Luchian din Botoșani, la secția de arte plastice, fac pregătire, dar din câte am înțeles acolo nu prea se face matematică și nici bacul nu se dă la mate, se dă parcă la română, istoria artei și mai era ceva, oricum neimportant (pentru mine). Eu am nevoie de bacul la matematică pentru că vreau în viitor să urmez calea astronomiei și la facultățile care au legătură cu astronomia, am nevoie de bac la matematică. Din câte am înțeles la secția de arhitectură se face matematică și se dă bacul la mate, dar eu am făcut pregătire pentru arte plastice! Oricum, întrebările mele sunt:
Știți vreo facultate bună, de mate-info, fizică-chimie sau ceva ce să aibă legătură cu astronomia? Dacă faci o facultate la a doua facultate îți mai trebuie diploma de bacalaureat? A, și secția de arte plastice cu secția de arhitectură, seamănă la materii și cu ce faci în clasă? Dacă puteți să-mi trimiteți cam ce materii se fac la ambele și nr lor?
Dacă citește cineva asta și știe măcar la o întrebare răspunsul, vă rog să îmi răspundeți! Și dacă cineva a răspuns, îi mulțumesc foarte mult! A, da să specific de ce nu mă ajută bacul la română pe mine, pentru că nu îmi place și nu cred că îmi voi găsi un viitor...

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Unibuc are departamentul de astrofizica in facultatea de fizica.

https://unibuc.ro/......de-fizica/