| Lowraaa a întrebat:

Am si eu o întrebare ce se refera la viitorul meu profesional. Mai am un an si termin liceul de Arte Plastice din Târgu Jiu pe sectia "arhitectura, arte ambientale si design " dar nu sunt foarte sigura ce facultate sa urmez si pe ce profil. Rudele îmi spun sa merg pe arhitectura pentru ca, spun ei, e o meserie "banoasa". Acum as dori sa va intreb care ar cea mai buna facultate din tara si daca arhitectura mai este o meserie de viitor in care poti sa castigi ceva. Din cele auzite am inteles ca doar arhitectii in varsta ay ajuns sa aibă bani si drumul spre aceasta meserie este foarte greu.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Arhitectura si Designul mereu vor fi meserii banoase in comparatie de cel care termina un profil de pedagogie in cadrul artei plastice. Parintii tai au mare dreptate in acest caz si din facultate poti prinde mici joburi si multe legaturi cu oamenii care lucreaza in acest domeniu. Eu am terminat facultatea de arte plastice si decorative sectiunea pedagogie, ce sa zic... direct la catedra am stat vreo 6 ani si apoi am decis sa plec in strainatate, ca altfel se castiga meseria de artist plastic fata de Romania cat si in invatamantul scolar. Ascultati familia pentru ca stiu eu ce stiu si nu vei regreta.

| pulx a răspuns:

Poti sa alegi arhitectura pentru ca ai fost pe un liceu unde, desprea asta ai invatat. Si iti trebuie multi ani ca sa te realizezi.