| deutzik34 a întrebat:

Hey! Funda si vot! Am 14 ani si marti o sa am o serbare doar cu profesori.Nu este o serbare cu scenete.Suntem doar un grup de fete care canta multe colinde.Eu voi prezenta la inceput.Va rog sa imi dati si mie cateva idei despre ce sa spun.

Răspuns Câştigător
| AnaMaria2719 a răspuns:

Poti incepe asa:Caldura colindelor sa va patrunda in casa! Colindele sunt fereastra prin care vedem noi Craciunul.
Uite ceva ce merita sa fie spus:
Sa fie ziua de Craciun
o zi cu har si pace,
iar tu sa fii, om drept si bun
cum lui Hristos Iisus ii place.

Deschide usa larg crestine,
primeste-n casa ta copii.
Si chiar putin de ai sa dai!
Copiii acestia sunt ca tine
cand pe la case colindai
cu traista-n gat de Mos Ajun.

Iar din prinosul ce il ai,
pe masa plina cu bucate,
cheam-un strain si nu uita
ca dandu-i lui, lui Dumnezeu
din ale Lui, i-ai dat pe saturate.

7 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Ai putea incepe sa le spui bun-venit la serbarea voastra si sa prezinti cateva colinde pe care le veti canta.De asemenea trebuie sa spui si cine le va canta. Apoi le urezi spectacol placut. Sper ca te-am ajutat!

| AnaMaria2719 a răspuns:

Le urezi bun venit, poti sa le spui o poezie sau o urara de Craciun prin care le urezi sanatate, bucurie, caldura si toate gandurile bune. happy

| deutzik34 explică (pentru AnaMaria2719):

Iti multumesc de idee, dar as vrea ceva scris direct!

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru deutzik34):

Am mai gasit inca ceva! E foarte frumos:
Sărbătoarea cea frumoasă
Iată nea intrat în casă
A venit cu bucurie
Într-un mulţi ani să ne fie.
S-a oprit întîi în tindă
S-ă ne spună o colindă,
Şi apoi în casa mare
Să ne spună o urare.
Ce spui?:*

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru deutzik34):

Poti incepe asa:Caldura colindelor sa va patrunda in casa! Colindele sunt fereastra prin care vedem noi Craciunul.
Uite ceva ce merita sa fie spus:
Sa fie ziua de Craciun
o zi cu har si pace,
iar tu sa fii, om drept si bun
cum lui Hristos Iisus ii place.

Deschide usa larg crestine,
primeste-n casa ta copii.
Si chiar putin de ai sa dai!
Copiii acestia sunt ca tine
cand pe la case colindai
cu traista-n gat de Mos Ajun.

Iar din prinosul ce il ai,
pe masa plina cu bucate,
cheam-un strain si nu uita
ca dandu-i lui, lui Dumnezeu
din ale Lui, i-ai dat pe saturate.

| hurricaneX a răspuns:

Pai intai spui bun venit, apoi incepi cu ' vrem sa va cantam cu niste melodii interpretate de noi, avand in vedere ca e perioada Craciunului ', apoi incepi sa canti sau daca nu.
Eu zic ca acestei serbari ii trebuie un nume ca sa poti folosi ' Bine ati venit la sarbatoarea zapezii * alta idee n-am * sau nu stiu, esti fata mare, totul depinde de tine, trebuie sa fi sigura pe tine sa ai incredere in ceea ce spui, nu te balbai.
Succes.

| DanielaCarolina a răspuns:

Buna! Pai puti incepe cu ati prezenta clasa si apoi vei continua sa zici cu ce se va prezenta clasa ta! Nu stiu daca este o idee buna dar sper sa iti foloseasca la ceva! Mult noroc!

| Freeeedom08 a răspuns:

Heii`prima data spui:Bine ati venit la serbarebig grin dupa prezinti colegii [ce`i care canta]dupa aia ii lesi sa cante si la urma le spui Sper ca v-a placut!