| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot invata engleza si franceza singur,fara profesor sau meditatii si mai ales usor? Inclusiv la pronuntie,vocabular, gramatica etc. Exista sanse sa inveti cele 2 limbi straine fara vreun curs/meditatie/ajutor?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| ApofissPapaya a răspuns:

Iti spun ce am facut eu:
-aveam niste cunostinte destul de slabe despre gramatica engleza, vocabular etc.
Am inceput anul trecut in aprilie/mai sa ma uit la youtubers( fete/baieti care fac videouri pe Youtube despre diferite teme, TOATE in engleza). Gasesti ceva ce sa-ti placa: entertaining/beauty-fashion/sport/lifestyle sau ce doresti. Am inceput sa caut vloggeri si in germana. In acest mod esti oarecum 'obligat' sa inveti limba, daca vrei sa intelegi ce zice respectivul/respectiva. Numai bine si bafta! happy

| dannyel86 a răspuns:

Exista sanse sa inveti si 3 limbi straine, daca iti propui si ai o motivatie. Doar ca e mai greu fara profesor sau un indrumator care sa te si stimuleze. Poate ai facut limbi straine la scoala, poate stii ce inseamna stresul la ascultare sau la teste, pentru care esti nevoit sa inveti, intrucat iti doresti o nota cat mai buna. Eu, vocabularul la limba franceza l-am invatat de frica profesoarei (a stiut sa ne motiveze) si nu-mi pare rau. Cand inveti singur, sunt unele lucruri care trebuie verificate si corectate, iar un profesor bun te ajuta foarte mult. Spaniola am invatat-o din filme, o inteleg aproape perfect, dar nu pot face conversatie, pentru ca nu am avut cu cine ma antrena. La engleza si franceza ma descurc, pentru ca a fost cineva care sa ma provoace la dialog. E mare lucru sa ai o persoana cu care sa exersezi o limba straina, fie si cu prietenii, nu neaparat profesor / indrumator.

Răspuns utilizator avertizat
| AntoniaOrman a răspuns:

Sincer,cred ca ar fi mai bine cu meditatii.Eu merg la ore de spaniola de cateva saptamani si vorbesc binisor. happy