| Maya_2318 a întrebat:

Hey.Imi puteti spune conjunctiile si intrebarile de la propozitile subordonate [sbiectiva, predicativa, atributiva, directa/indirecta, circumstantiala de timp loc mod. ] Mersi

Răspuns Câştigător
| aia a răspuns:

Predicativa urmeaza dupa verbele copulative a deveni a fi(este) a iesi(a deveni) a se face(a deveni) a insemna a ramane a se naste(a deveni) a se numi a parea a ajunge(a deveni)
Subiectiva urmeaza dupa : trebuie se aude se zice se intampla se afla este dificil este bine/rau nu este important ar fi fost nemaipomenit poate desigur fireste cu siguranta
Atributiva raspunde la intrebarile: care ce fel a cui ai cui al cui ale cui determina un substantiv
CD: pe cine ce determina un verb
CI:cui de la cine? de la ce? pentru ce? ce? la ce? in ce? (determina un verb)
CL: unde? de unde? pana unde? incotro?(determina un verb,locutiune vorbala, interjectie, adjectiv)
CT:cand de cand cat oricand inainte ca dupa ce in timp ce ori de cate ori inaintea cui pana indata ce(sunt mai multe)(deremina un verb)
daca mai ai nevoie de ceva iti las idu intr-un mesajwinking

2 răspunsuri:
| aia a răspuns:

N-ai pentru ce:*

| Maya_2318 explică:

Mersi mult:*