| AdycuThebest a întrebat:

Hey! salutare. Cum invatati la bio, ce metode folositi. Ma apuc acum de invatat pt bac si e destula materie ...cum imi recomandati sa invat? fuditawinking

Răspuns Câştigător
| pisicutzza990 a răspuns:

Pai daca ai mult de invatat, inveti cu pauze si cu voce tare pentru ca retii mai bine, cel putin eu asa invat. Inveti acum 2-3 pagini, mai stai 5 minute, asa facea si sora mea cand se pregatea pentru bac, dar invata multe pagini pe zi.Bafta!

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Simplu. Nu invat la bio. Intrebarea corecta pentru mine:

"Hey! salutare. Cum copiati la bio, ce metode folositi. Ma apuc acum de pregatit copiute pentru bac si e destula materie ...cum imi recomandati sa copiez? "

laughing

Ca sa fiu serios, ai ales o materie unde ai mult de tocit, ai ales-o pentru ca presupun ca iti place, ca vrei sa te faci ceva legat de domeniul asta pe viitor deci nu ar trebui sa ai probleme cu ceea ce iti place. Daca nu iti place e problema ta ca ai ales prost. Toceste in fiecare zi de acum ca nu ma e mult timp.

| MaliciousDeath a răspuns:

Uita-te intai pe variante.O sa observi ca e un anumit model care se respecta, anumite tipuri de exercitii la partea de genetica ce se repeta, la eseu e in general vorba de un proces, pe partea de patologie e de obicei de ajuns sa cunosti 2 afectiuni/organ, si tot asa.Si ca sugestie, cumpara-ti culegerea aia de la Ed. Corint din 2015.Materia e bine sintetizata, adica in 80 de pagini ai parcurs tot, iar in rest are variante, cu tot cu barem.

| BizSinir a răspuns:

Eu cand invat la biologie prefer sa citesc tare si sa incerc sa fiu cat mai atenta.Degeaba citesti lectia de 100 de ori daca esti atent doar pe jumatate. Invatarea necesita atentie maxima.Mai bine esti atenta si in 15 min retii lectia decat sa te gandesti nu stiu unde si sa citesti ore intregi fara sa retii macar 5 randuri.Pronunta tare si rasicat fiecare cuvant si nu citi printre randuri pentru ca asa iti dezvolti memoria vizuala si auditiva. De asemenea in mediul de studiu trebuie sa fie liniste. Invata pentru ca in cateva luni vine bacul dar nu exagera. Mai fa din 2 in 2 ore cate o pauza de 30-40 min. Cu teoria stau bine si eu. De obicei si mie imi e greu sa memorez "romanele" predate pentru ca desi incerc sa fiu atenta si sa ma focusez pe lectie nu reusesc sad
Succes! happy

| AdycuThebest explică:

Multumesc pisicutzza990.:*
vreau sa mai primesc si alte raspunsuri sa vad ce metode folosesc si altii.winking