| DmnProfesoara a întrebat:

Hey! Stiti sa-mi spuneti si mie niste figuri de stil, metafore, epitete despre copilarie? Sau pararea voastra...

Sper sa primesc multe mesaje pentru ca vreau sa vad cum vad si alti copii/adolescenti copilaria >:-

Răspuns Câştigător
| Tequilla_3721 a răspuns:

Intai sa incep cu un citat care il iubesc love struck ---> "Copilaria singurul paradis pierdut"

Deci:

copilarie de portelan

Acum cateva pareri/citate [personale]

Cand spun copilarie ma gandesc la ceva.Hmmm.Clipele cele mai frumoase din viata unui om, cu care nu ne mai intalnim...sau momentele unice si speciale trecatoare.

Copilarie un paradis al viselor si al sperantelor si mai ales al dorintelor.

Din punctul meu de vedere copilaria este un cuvant,magic,imens,bogat si care iti aduce zambetul pe buze de fiecare data cand spui "asa eram si eu odata" dar si tristete cand zicem "au trecut anii aceia..." si oftam in sec.

Copilaria un taram al kinderilor fericiti,etapele prin care trecem,gradinita,scoala primara, scoala generala, note si munti de ranjete si ochi cristalini care iti dau senzatii ciudate, care atunci cand ii privesti iti curge o lacrima de fericire si inca una de tristete.[asa am vrea si noi sa mai fim]...
Tin sa mentionez ca am 14 ani.si gata am trecut de perioada de copilarie[normal este pana in 10 ani inclusiv].dar.eu am crescut si sunt fetita mare.hee hee
Te pup si sper ca te-am ajutat sau cel putin, ti-am gadilat un pic sufletul cu aceste vorbe...ai grija de tine si.astept si eu funditza.please!kiss:-x

| ScottEuclid a răspuns (pentru Tequilla_3721):

E si citatul meu preferat... happy

2 răspunsuri:
| Gabica a răspuns:

Copilaria e o raza de soare,e primul si cel din urma cuvant.
A fi adult e foarte greu.E mai simplu sa sari peste,sa treci de la o copilarie la alta.
O copilarie fericita inseamna:o bunica darnica,un bunic grijuliu,iar mai tarziu alfabetul,prima scrisoare pentru mama, visele de-o vara, dorinta de a face o lume mai buna.Si totusi noi,copii,nu stimprea bine sa apreciem aceasta perioada superba a vietii noastre.
Copilaria ese perioada de aur.
Pentru o copilarie fericita de adauga o familie fericita, cateva veri petrecute la bunici, visele copilaresti toate amestecate intr-un bol de dragoste.Iar ca reteta sa fie mai gustoasa se adauga si un copil...