| Roxana9339 a întrebat:

Hey! Sunt clasa a 7-a si niciodata nu am avut o profesoara buna la engleza ( am avut 4-5 profesoare) asa ca nu am invatat deloc engleza. Stiu de cativa ani o meditatoare foarte buna, fac din noiembrie cu ea si am invat foarte multe. Deci practic de 6-7 luni am inceput sa invat engleza ( mai stiam si eu cuvinte, dar nu incat sa pot sa vorbesc). Cu ea am inceput sa fac doua carti de vocabular si una de gramatica. La cea de gramatica am trecut de jumatate si am terminat o carte de vocabular, iar acum am trecut la alta carte de vocabular si acum am inceput sa facem examene cat. Problema e ca imi e frica, daca nu o sa pot sa invat asa de bine engleza? Adica daca nu o sa pot sa ma exprim asa de bine cum o fac in romana, sa vorbesc fara sa ma mai gandesc cum se zice cuvantului acela, ce timp se foloseste, adica sa vorbesc instant asa cum fac in romana. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Poti exersa si pe internet limba engleza, vorbind cu ei live pe Skype sau alta cale. De asemenea, poti sa mergi sa conversezi in diferite comunitati unde se vorbeste doar limba engleza. Vei invata pronuntarile si regulile gramaticale fara sa-ti dai seama. Mai mult, poti citi proza din capodoperele literare engleze.
Exercitiile multe te ajuta mult.

Dupa un timp vei constata ca, majoritatea celor care vorbesc limba engleza in lume stiu mai putin ca tine, dar vorbesc fara retinere. happy

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Exerseaza pe acasa in fata oglinzii. Cauta subiecte basic sau intrebari si raspunde cat mai complex la ele Crezi ca altii sunt cu mult mai inteligenti ca tine de au reusit sa faca asta? Nu, oricine poate daca munceste suficient.
Alta varianta ar mai fi sa cauti vorbitori nativi de limba engleza si sa discuti cu ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Noi credem ca nu-i nevoie sa te stersezi din atata lucru, ca nu vorbesti fluent in engleza, atata vreme cat traiesti in Romania si nu ai nevoie de engleza, mai ales daca intentionezi sa iti iei un job in tara, intr-un domeniu unde engleza nu are nici o importanta.

| anonimg a răspuns:

I-ați casti cu microfon si parcă pe Youtube erau videoclipuri care te invata sa pronunti propozitii si fraze in engleză. Merge si fără casti si fără microfon.
Cauta sa faci exercitii de vorbire cu meditatoarea.
Engleza iti poate folosi mai târziu la un job. Căci daca au nevoie de ea romanii care lucrează în constructii in Anglia, cu cat mai mult este nevoie de cei care au sau vor avea studii superioare.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te descurci... Oricum, ai timp suficient sa evoluezi... Eu cel mai bine si mai rapid am invatat engleza din jocuri, mai ales cele in care trebuie sa vorbesti (gen CS:GO), acolo am invatat sa pronunt ceva mai bine (nu perfect) cuvintele.