| AlexMUD a întrebat:

Am o problema destul de urata.Sunt clasa a-11-a si vreau sa invat limba engleza, eu stiu sa citesc si cateva cuvinte ( un vocabular nu foarte dezvoltat). Prin clasa a-9-a si a-10-a nu am facut mare lucru pentru ca fac parte dintr-o clasa slaba(aproape f.slaba) si profesorul ne-a trecut pe degeaba..si ce-i drept nici eu nu mi-am dat silinta sa invat.Acum am inceput sa fac meditati si totusi nu prea evoluez deloc,ma descurc greu cu gramatica etc...
Ce as putea sa fac sa ma automotivez?
Mie personal nu imi place engleza dar am vazut ca este nevoie de ea peste tot si acum incerc sa o invat.
un sfat, ceva?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Pai nici mie nu mi-a placut engleza si eram total dezinteresat plus ca nu stiam mai nimic, de curand a inceput sa imi placa, ce vreau sa spun este cand iti place o materie o inveti mult mai usor, cand vrei sa o inveti doar de necesitate intra mai greu la cap, in clasa a 9 a ma chinuiam sa scot 5 la sfarsit de semestru, acum sunt in clasa a 11 a si la engleza sunt al 2 lea cel mai bun din clasa, asta pentru ca mi-a placut sa o invat, nu stiu sa o vorbesc inca prea bine dar evoluezi usor.
Incearca sa nu o inveti cu gandul ca e o necesitate, incearca sa iti placa, gandeste-te putin, nu ar fi tare daca un strain te-ar intreba ceva pe strada si tu ai stii sa-i raspunzi in engleza pe langa asta te-ai simti tare? Nu ti-ar place sa intelegi ce se canta in melodiile in engleza, sa nu mai fi nevoit sa citesti subtitrarea la filme, sa intelegi ce scrie in jocurile care sunt in engleza.
La asta trebuie sa te gandesti, la cum o vei folosi, eu asa am gandit la avantajele scrise mai sunt, mi-am zis "hey asta ar fi tare".
Poate te ajuta cu ceva ce ti-am spus.

4 răspunsuri:
| heartslow a răspuns:

Am un prieten care a invatat engeza intr-o vara uitandu-se la Discovery. Uite-te si tu la ceva ce te motiveaza si e scris in engleza si incearca sa nu te uiti la subtitrare decat cand este neaparata nevoie. Incearca sa memorezi accentu, si vei progresa mai bine decat cu pregatirehappy P.S. Acum prietenul meu e la ss si se descurca bine la engleza, cred ca e olimpic.

| Snowfall a răspuns:

Ar trebui sa faci meditatie, sa cauti niste cursuri online sau sa iti cumperi niste carti care te iau de la 0. Cu ajutorul filmelor, serialelor etc. iti poti dezvolta vocabularul dar gramatica nu ai cum sa o inveti de acolo. Este totusi bine ca te-ai hotarat sa o inveti fiindca fara engleza iti va fi foarte greu avand in vedere ca este limba cea mai importanta in ziua de azi. Ai sa vezi ca nu este foarte grea, cel putin gramatica este mult mai usoara decat cea din romana.

| tanyascarlett a răspuns:

Pai ...Eu zic sa o iei de la 0. 1. Eu sunt in a 8-a si pana acum am avut un prof foarte idiot, nu stiam nimic, acum a venit o profa noua si ne-a luat cu gramatica.Nu este atat de greu precum pare. Daca vreii imi dai E-mailul si te aut si eu ^_^

| AlexMUD explică (pentru tanyascarlett):

Am incercat sa iti trimit pm dar nu reusesc sa imi validez contul si nu ma lasa sa trimit PM-uri. Daca vrei imi trimiti tu un pm cu e-mailul tau...