| JellyBean a întrebat:

Hey

Sunt la liceu la profilul protectia mediului, termin primul an.Si ma bate gandul sa ma mut la profilul economic

Ce parere aveti?

Cu ce ma va ajuta in viata profilul protectia mediului?

Care sunt avantajele acestui profil?

Si in ce domenii ma pot angaja cu acest, profil protectia mediului?

Dau funda si voturi, raspunsurilor civilizate si cu bun simt.

1 răspuns:
| Mefist0 a răspuns:

Si eu sunt tot la protectia mediului, primul an. La inceput nu mi s-a parut un profil bun, dar acum mi-am schimbat parerea.
"Resurse naturale si protectia mediului este un profil de viitor", sustin foarte multi profesori.
In viata, acest profil te ajuta pentru ca exista multe posibilitati pentru o cariera:
- meteorolog;
- bio-chimist, biolog, hidrolog;
- director de mediu; acestea fiind si domeniile in care te poti angaja, cu putina munca, referindu-ne la o facultate de mediu, pe profil.
Astazi sunt cautati genul asta de oameni, dar in viitor vor fi si mai cautati, asa ca iti recomand sa ramai unde esti, sa inveti si sa mergi mai departe la facultate.
La sfarsit nu vei ramane cu mainile in buzunar, cum se intampla dupa ce termini alte licee cu profile diferite.