| Blackrose18 a întrebat:

Hey TPU, am lipsit de la liceu din Septembrie, am fost plecata, iar saptamana asta am tezele, ideea este ca eu am ajuns acasa abia saptamana trecuta, am si absente multe, la teze o sa fiu praf, ce se alege de anul meu scolar? Sunt extrem de stresata.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai putin, nu te agita. happy
Nu ai menționat in ce clasă esti. Până in clasa a X-a, învătământul e obligatoriu, deci nu vei putea fi exmatriculată.
În cazul acesta, dacă vorbesti cu profesorii, se va gasi o solutie.
Semestrul I continuă si in primele două săptămâni din ianuarie (in care, poti primi note, deci pregătește-te, învață!), iar in primele 3 săptămâni din sem al II-lea, trebuie (este timp!) sa iti inchei situatia pe primul semestru, la toate disciplinele.

Dar, dacă esti in clasa a XI-a sau in a XII-a, vei fi exmatriculată (poate că ai fost deja, dar nu ai fost informată, vei afla care e situatia, când ajungi la liceu). Învățământul nu mai e obligatoriu.
Iar dacă vrei să continui școala, singura solutie e să te înscrii la seral, in clasa a XI-a.

| 19flo79 a răspuns:

Tu practic nu ai note la nimic happy
Desi sansele sa treci clasa sunt foarte mici, poti fi chiar exmatriculata, mergi la dirig si vezi exact ce variante ai.
Eu personal, te-as pune din start sa repeti anul happy

Asa de chestie, unde ai fost plecata?

| Blackrose18 explică (pentru 19flo79):

Scotia happy

| 19flo79 a răspuns (pentru Blackrose18):

No asta e. Mai faci o data anul ca nu esti nici prima nici ultima persoana happy

| Blackrose18 explică (pentru 19flo79):

Am pierdut deja 4 ani de studii, nu imi permit sa mai pierd un an.

| 19flo79 a răspuns (pentru Blackrose18):

Acum daca vrei sa termini o scoala trebuie sa mergi si sa inveti cat de cat... happy
Peste 10 ani crezi ca te va ajuta la ceva? laughing

| Blackrose18 explică (pentru 19flo79):

Eu m-am luptat foarte mult pentru dreptul de a studia care mi-a fost luat cand am avut 14 ani, tocmai de asta ma streseaza chestia asta atat fiindca stiu ca ma va ajuta.

| LittlePoppy a răspuns:

Din septembrie pana acum, nu ai nici o nota. Nu treci anul doar cu o teza. In plus, ai acumulat suficiente absente pentru a fi exmatriculata. Ai fost plecata in vacanta? Si cu branza in pod, si cu burta plina, nu se poate. In cel mai bun caz repeti anul.

| Blackrose18 explică (pentru LittlePoppy):

Nu am fost plecata in vacanta, am fost fortata de situatie sa plec, credeam ca o sa imi termin studiile acolo, eram inscrisa la colegiu, apoi am fost fortata de familie sa ma intorc in Romania.

| LittlePoppy a răspuns (pentru Blackrose18):

Pai in cazul asta, poti sa vii cu situatia scolara (notele) de acolo. Daca intr-adevar ai urmat scoala.