| WaxX a întrebat:

am mare nevoie de ajutor..nu pot sa imi dau seama care este complementul direct si indirect! Va rog explicatii.

Răspuns Câştigător
| Ali0404 a răspuns:

Complementul direct se exprimă prin:
- substantiv în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe copii.
- substantiv în acuzativ fără prepoziţie – Ador sportul.
- pronume personal în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe ei.
- pronume personal în acuzativ fără prepoziţie – Îi văd mâine.
- numeral cu valoare substantivală în cazul acuzativ cu prepoziţia pe – Îl văd pe al doilea.

Complementul indirect arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acţiunea verbului determinat.

Complement direct raspunde la intrebarile: Pe cine? Ce?

Exemple: Am văzut-o pe eleva mea în parc.

Complementul direct se exprimă prin:
substantiv în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe copii.
substantiv în acuzativ fără prepoziţie – Ador sportul.
- pronume personal în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe ei.
- pronume personal în acuzativ fără prepoziţie – Îi văd mâine.
- numeral cu valoare substantivală în cazul acuzativ cu prepoziţia pe – Îl văd pe al doilea.

Complement indirect raspunde la intrebarile: La cine? La ce? Despre cine? Despre ce? De cine? De ce? Cu cine? Cu ce? Pentru cine? pentru ce?

Complementul indirect se exprimă prin:
- substantiv în cazut dativ – Îi dau băiatului.
În cazul acuzativ cu prepoziţie – Se gândea la băiat.
- pronume personal în cazul dativ – Îi dau lui.
În cazul acuzativ cu prepoziţie – Se gândea la el.
- numeral cu valoare substantivală – Se gândea la prima.

5 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Uite pentru toate complementele

C. direct: pe cine? ce?
C. indirect: tot intrebarile cine? ce? dar cu alta prepozitie in afara de 'pe'
C.C. de mod: cum?
C.C. de timp: cand?
C.C. de loc: unde?
Funda? puppy dog eyes

| Ali0404 a răspuns:

Complementul direct arată obiectul asupra căruia se exercită direct acţiunea verbului determinat.

| Maria_Ciocan_1973 a răspuns:

Complementului direct i se pun intrebarile ce? pe cine? pe ce?
Ex. O vad pe Dana.- Dana este complemenetul direct
Complemntul indirect are intrebarile despre cine? pentru cine? etc.
Ex. Vorbim despre poveste.-poveste este complementul indirect.
CEle doua prezentate pana acum au fost in cazul acuzativ.
Complementul indirect poate sta si in dativ. II dau colegului cartea. colegului este complementul indirect in dativ. nu stiu daca te-am lamurit. Sper ca merit funda happy

| Beautifool a răspuns:

Complementul direct arată obiectul asupra căruia se exercită direct acţiunea verbului determinat.
Întrebările la care raspunde complementul direct sunt:
- pe cine?
- ce?
Complementul direct se exprimă prin:
- substantiv în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe copii.
- substantiv în acuzativ fără prepoziţie – Ador sportul.
- pronume personal în acuzativ cu prepoziţia pe – Îi văd pe ei.
- pronume personal în acuzativ fără prepoziţie – Îi văd mâine.
- numeral cu valoare substantivală în cazul acuzativ cu prepoziţia pe – Îl văd pe al doilea.
Complementul indirect arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acţiunea verbului determinat.
Întrebările la care răspunde complementul indirect sunt:
- cui?
- la cine? la ce? despre cine? despre ce? de cine? de ce? cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce? etc.
Complementul indirect se exprimă prin:
- substantiv în cazut dativ – Îi dau băiatului.
În cazul acuzativ cu prepoziţie – Se gândea la băiat.
- pronume personal în cazul dativ – Îi dau lui.
În cazul acuzativ cu prepoziţie – Se gândea la el.
- numeral cu valoare substantivală – Se gândea la prima.

| EfruzeJosefine a răspuns:

Uite cum iti poti da seama de CD (complement direct) si CId(complementul indirect)
CD=pentru ca este direct .....are direct 2 intrebari pe cine? si ce?
CId=nu are direct 2 intrebari ci are mai multe cui? la cine? la ce? despre cine? despre ce? cu cine? cu ce? de cine? de ce? pentru cine? pentru ce?