| ionut258 a întrebat:

Cam in cat timp se poate invata un limbaj de programare? (c++)

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu doar sa citesti, ci sa si faci probleme. Daca citesti o sa uiti imediat, trebuie pus in practica.

Si asta cu invatatul C++, nu e ca si cum ar fi ceva boolean, stii sau nu stii. Sa inveti limbajul e simplu, sa stii sa-l aplici cand trebuie e cu totul altceva. Dar ca sa devii un programator bun, trebuie ani de munca.

8 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Depinde de multi factori. Stii alte limbaje de programare?

| ionut258 explică (pentru Radu284):

Nu, sunt pe clasa a9a la mate info, dar din cate mi-am dat eu seama sunt multe chestii pe care nu ni le explica foarte detaliat

| Radu284 a răspuns (pentru ionut258):

Nu o sa inveti niciodata informatica la liceu. Daca vrei, trebuie sa inveti acasa, singur sau cu un prieten, ceva. Cand am invatat eu, prin '94, Internetul nu prea exista in Romanica, si am invatat din carti, experimente pe cont propriu, etc.

| ionut258 explică (pentru Radu284):

Pai de aceea zic, de doua zile am tot cautat pe net tutoriale de urmat acasa.
am citit de aici http://www.cprogramming.com/tutorial/lesson6.html si astazi am gasit site-ul asta: https://www.wibit.net/ care are si tutoriale video

| Radu284 a răspuns (pentru ionut258):

Ala e un tutorial bun. L-am mai recomandat si la altii. Dupa ce inveti mai bine, urmatorul pas ar fi sa incepi sa inveti un API de genul OpenGL sau DitectX si sa faci niste joculete simple.

| ionut258 explică (pentru Radu284):

Si cam cat ar dura daca citesc cateva ore pe saptamana?+ ca fac si la scoala
nu sunt chiar un geniu dar asa am priceput pana acum cat de cat

| ionut258 explică (pentru Radu284):

Atunci sa ma pun pe treabahappy Mersi de ajutorbig grin

| Radu284 a răspuns (pentru ionut258):

Nu doar sa citesti, ci sa si faci probleme. Daca citesti o sa uiti imediat, trebuie pus in practica.

Si asta cu invatatul C++, nu e ca si cum ar fi ceva boolean, stii sau nu stii. Sa inveti limbajul e simplu, sa stii sa-l aplici cand trebuie e cu totul altceva. Dar ca sa devii un programator bun, trebuie ani de munca.

| gabrielaiuliana19960508 a răspuns:

Intr-un an chiar doi