| geo_fili_2006 a întrebat:

Care este cel bun limbaj de programare si de unde il pot invata?

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

*kongeriket. Raspunsul tau e bun, doar ca C++ nu se invata numai la facultatea de MI. Programare teapana se invata la "Calculatoare" din cadrul facultatii de Automatica. La MI e doar asa... sa mai treaca timpu. Stiu bine ce vorbesc pentru ca eu am fost la Automatica iar un prieten de camera din timpul facultaltii a fost la MI. Amandoi invatam bine doar ca diferenta de cunostinte intre noi era enorm de mare. Ca sa revin la subiect. Cum s-a mai spus. DEPINDE ce vrei sa faci. NU exista CEL MAI BUN. In mainile unui profesionist orice limbaj este bun. Un profesor stralucit nu e acela care ia un elev stralucit si il mai invata si el un pic. Un profesor stralucit e un profesor care ia o... lichea si il duce la un nivel nemai intalnit. La fel si la tine. Poti lucra si in C. Daca reusesti sa faci in C, ce altii fac in C# (desi sincer ma indoiesc) atunci nu esti cu nimic mai prejos decat ei, ba din contra. Deci ca sa revin. Pune mataluta mana si invata bine C++ (daca vrei adauga mitrynicolae la mess si te invat eu de iti iese pe urechi) si apoi vedem la ce mai trecem in functie de ce vrei si tu sa faci. Web design, jocuri pe calculator, programele, baze de date, ma rog intelegi tu. Tu trebuie sa ai o baza formata pe care sa discutam, pentru ca daca ei iti explic ce e ala pointer sau referinta si tu te uiti la mine ca curca in craci atunci nu am facut nimic.

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu există un limbaj de programare cel mai bun.
Totuşi, ca să poţi stăpâni limbaje avansate, trebuie să începi cu cele mai "mici", mai clasice.
Prin urmare, pentru început nu ar strica să înveţi C++. Studiul acestui limbaj începe în clasa a IX-a în cadrul liceelor cu profil matematică-informatică şi se încheie în anul II de masterat în cadrul Facultăţii de Matematică şi Informatică.

Succes.

| alexutzu997 a răspuns:

Acum depinde ce fel de limbaj...pentru pagini de web este HTML este un pic cam complicat dar acum cred ca te descurci...Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce anume urmaresti sa faci. Baze de date, jocuri, pagini web... Pentru fiecare alegi alt limbaj de programare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun limbaj de programare e cel pe care il stapanesti

| Allexandrrru a răspuns:

Iti recoman c++ si poti invata de aici pas cu pas
http://csiplussiplus.blogspot.ro/

| hettfield a răspuns:

@smartalogu Salut mestere, mai primesti un student pe ID-ul tau de mess? Mersi anticipat.