| TnCristinaa a întrebat:

Ce imi trebuie sa ma inscriu la probele de aptitudini (vocationala educator-invatator)?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Vezi şi Metodologia ( cu modul de calcul a mediilor ) la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Probele de aptitudini se desfăşoară în perioada 28-30 mai 2014, vezi "Calendarul admiterii" la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Ai nevoie de C.I. + o Anexă a Fișei de înscriere :)

"Cap. 3 Susținerea probelor de aptitudini
Art.20. (1) Pentru liceele/clasele la care se organizează probe de aptitudini, înscrierea se desfășoară în perioada 26 - 27 mai 2014.
(2) Înscrierea pentru susținerea probelor de aptitudini sau a probelor de verificare a cunoștințelor de limbă maternă sau de limbă modernă se face direct de către candidați, cu o anexă a fișei de înscriere
eliberată de unitatea școlară la care aceștia au absolvit cursurile gimnaziale, al cărei model este comunicat de Comisia Națională de Admitere până la data de 1 martie.
Art.21. (1) Secretariatele școlilor generale completează, cu datele personale (numele, inițiala tatălui,
prenumele, codul numeric personal, școala și județul de proveniență), anexele fișelor de înscriere ale
absolvenților clasei a VIII-a, care doresc să participe la probe de aptitudini sau la probe de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă. Anexele fișelor se eliberează solicitanților, până la data
de 23 mai a anului în care se organizează admiterea, pentru a le permite înscrierea la aceste probe. În
cazul în care candidatul solicită înscrierea la mai multe probe de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă maternă sau modernă, pot fi eliberate mai multe anexe ale fișei de înscriere.
(2) Anexele fișelor acestor candidați sunt înmânate candidaților/părinților, care semnează de primire în registrul școlii. În acest registru, se consemnează clar natura documentului eliberat: "anexa la
fișa de înscriere pentru admitere în licee" și motivul eliberării acesteia: "participare la probe de aptitudini"
sau "participare la probe de verificare a cunoștințelor de limbă modernă/maternă".
Art.22. (1) Probele de aptitudini se desfășoară în perioada 28 – 30 mai 2014. " - SURSA = Metodologie de organizare și desfășurare a admiterii
în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2014-2015 - vezi linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

Toate cele bune.

| TnCristinaa explică (pentru bursuc001):

Multumessscc multttt! Eu nu mi-am facut hartia aceea de la secretariat, iar secretara este abia saptamana viitoare in scoala
Dureaza mult sa o fac (Ea e in scoala mi se pare marti-cand se fac inscrierile la liceu la probe)
E vreo problema?

| bursuc001 a răspuns (pentru TnCristinaa):

Cu plăcere!

Eliberarea Anexelor Fişelor de înscriere pentru elevii sau absolvenţii care doresc să participe la probe de aptitudini TREBUIE să se facă în perioada 22-23 mai 2014!

Deci, chiar dacă secretara lipseşte, există o persoană care o ÎNLOCUIEŞTE şi este OBLIGATĂ să-ţi elibereze Anexa respectivă!
Mergi la Secretariat şi o CERI!

O zi frumoasă.

| TnCristinaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Problema e ca este secretara la 2 scoli O sa vorbesc cu un profesor sa ii transmita ca sa pot face anexa

| bursuc001 a răspuns (pentru TnCristinaa):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| TnCristinaa explică (pentru bursuc001):

Scuza-ma,dar am o intrebare ..La engleza la proba pe 28 cam ce se da? ..ca nu prea facem noi asa engleza si imi este frica
Imi doresc prea mult sa intru si nu vreau sa pic crying