| Anonim0078965 a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la liceu in 2014? Ce medie de admitere voi avea daca media anilor de gimnaziu este 9.90 si sa zicem ca la romana la examen iau 9.00 si la mate 6, 50? Multumesc anticipat si dau funda

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Media de admitere în liceu se calculează astfel:
1. Faci media aritmetică a examenului din cele 2 note obţinute la română şi matematică.
2. Înmulţeşti media din examen cu 3.
3.Aduni cu media generală din clasele 5-8.
4.Împarţi rezultatul la 4.
în cazul dat de tine media de admitere ar fi:
9.00+6,50=15,5÷2=7,75×3+9,90=33,15÷4=8,28.
O dimineaţă bună.

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Vai de capul tau daca o sa iei 6, 50 la un examen si ai media 9, 90.

In fine, se face media dintre media examenelor si media de absolvire.

| Anonim0078965 explică (pentru TeoPT):

Pai nu cred ca o sa iau 6, 50... o sa iau mai mare dar am vrut sa vad care ar putea fi cea mai mica medie de admitere pe care as putea sa o obtinwinking

| Idc12345 a răspuns:

Anul asta media s-a schimbat, nu mai e media artimetica a notelor de la examen si a mediei de absolvire ci (3Xmedia examen +abslovire):4. Deci media ta ar fi 8, 28. Dar cum se poate sa iei 6, 5 in examen si sa ai media 9, 9?laughing

| Maizau a răspuns:

Ti-ar iesi 8, 28 big grin.

| spy777 a răspuns:

Faci media intre examene prima data si apoi intre media anilor si cea a examenelor iti da 8.825